eur:
401.2
usd:
345.56
bux:
97958.26
2025. június 25. szerda Vilmos
Nyitókép: Pexels.com

Elemző: elmaradtak az áfabevételek 2024-ben, és ennek több oka is van

A kormány a Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása szerint 2024-ben jelentős mértékben javította az egyensúlyi mutatókat, így a 2023-as 6,7 százalékról 4,8 százalékra csökkent a GDP-arányos hiány tavaly. Az áfabevételek azonban elmaradtak a tervezettől – mondta az InfoRádióban az MBH Bank vezető elemzője.

Tavaly csökkent a költségvetés pénzforgalmi szemléletű hiánya 2023-hoz képest. A központi alrendszer összesen 2023-ban még több mint 4400 milliárd forintos hiányt mutatott ki, ez csökkent 4096 milliárd forintra. Ennek a nagy része a központi költségvetés hiányát jelenti, az elkülönített állami pénzalapok némi pluszt mutattak fel, viszont a nyugdíjbiztosítási és egészségbiztosítási alapok némi mínuszt, tehát összességében így jött ki ez a 4100 milliárd forint alatti pénzforgalmi hiány, ami nominálisan, tehát forintban számolva alacsonyabb, mint a 2023 évi hiány – összegzett az InfoRádióban Árokszállási Zoltán.

Az MBH Bank vezető elemzője kiemelte: abban, hogy milyen arányban fordítják a bevételeket kiadásra a központi költségvetésben, egyik évről a másikra nem történhetnek drámai mozgások, hiszen nagyon erős determinációk vannak: szociális kiadásra, működésre, egészségügyre, nyugdíjakra arányaiban nagyon hasonló összegek mennek ki a költségvetésből évről évre. Fontosabb kérdés az, hogy ez a hiánycsökkenés miből tevődött össze.

„Például egy-két éve már sokat beszélnek arról közgazdászok, hogy az áfabevételek nem alakulnak olyan jól, mint ahogy azt a fogyasztásból és az inflációból gondolhatnánk. Ezt megerősíti a Nemzetgazdasági Minisztérium aktuális közleménye, és bár az áfabevételek növekedtek 7376 milliárd forintra, ez a növekmény kisebb, mint 400 milliárd forint. Márpedig ez a több mint 7300 milliárd forint nagyon nagy részét teszi ki a teljes központi költségvetésnek, tehát fontos, hogy mi történik az áfabevételekkel” – fogalmazott Árokszállási Zoltán.

Megemlítette még, hogy tavaly év közben volt egy kiigazító csomag, amelynek a hatása szintén látszik a költségvetésen, a pénzügyi tranzakciós illeték például érdemben megemelkedett, és bőven több mint 400 milliárd forintot tett ki. Ám az is látszik kiadási oldalon, hogy bár a kamatkiadások a vártnak megfelelően jelentősen növekedtek, más sorokon kiadási kontroll látszik a költségvetés oldaláról. Az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások és az állami beruházási fejezet kiadásai is érdemben visszaestek a 2023-as szintekhez képest, még úgy is, hogy repülőteret vett a magyar állam. Az MBH szakértője úgy értékelt, hogy a bevételnövelő intézkedések mellett a kiadási oldalon sikerült egyfajta kontrollt tartani, és ezért tudott a költségvetési hiány tavaly érdemben csökkenni 2023-hoz képest.

Visszatérve az áfabevétel elmaradására, Árokszállási Zoltán kiemelte: a fogyasztás sem úgy alakult, ahogy az előirányzatban a kormány ezt gondolta, de van egyéb ok is a háttérben, például a beruházások és a nettó export teljesítménye is.

„A számok is alátámasztják, hogy itt az áfa kevésbé jelenik meg, tehát olyan fogyasztás felé terelődött el a lakosság fogyasztási szerkezete, ami kevesebb áfabevételt, vagy mondjuk nagyobb importot jelent, és amögött nem lát bevételt a költségvetés. Olyanokra kell gondolni, hogy például a nagy ázsiai online platformokon egyre nagyobb a forgalom, és ezek mögött már nincs akkora áfabevétel" – említette példaként az MBH vezető elemzője, megjegyezve: a friss államháztartási adatok meglepetést nem jelentenek, csak megerősítik a már hónapok óta meglévő vélelmet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Oroszország a saját ukrajnai agressziójának az igazolását láthatja abban, hogy Izrael megelőző csapást mért Iránra, amely háborúvá terebélyesedett, de az InfoRádiónak nyilatkozó nemzetközi jogász szerint a két konfliktus jogi megítélésében legalább annyi a különbség, mint a hasonlóság.

Szakértő: példa nélküli, nagyon furcsa szuperkoalíció alakult Romániában

Bizalmat szavazott a kétkamarás román parlament a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételével megalakult, Ilie Bolojan (PNL) vezette koalíciós kormánynak. Az új román kormány terveiről Szakáli István Lorándot, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatóját kérdeztük.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.25. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×