Infostart.hu
eur:
354.23
usd:
310.79
bux:
139831.79
2026. június 26. péntek János, Pál
Map and flag of Germany, cash euro bills and stock market indicators (economy, money, inflation, crisis, markets, finance, business)
Nyitókép: Getty Images/Javier Ghersi

Kiderült, miért fékezett ekkorát a német gazdaság

A német gazdaság évente akár 146 milliárd eurót veszíthet a túlzott bürokrácia miatt – derül ki az Ifo Intézet legfrissebb tanulmányából.

Az Ifo Intézet csütörtökön közzétett jelentése szerint a bürokrácia okozta gazdasági veszteség Németországban elérheti a 146 milliárd eurót évente. A túlzott adminisztráció, beleértve az új vállalatok hosszadalmas engedélyezési eljárásait és a digitalizáció viszonylag lassú elterjedését, jelentős terhet ró a német gazdaságra. Ez különösen szembetűnő annak fényében, hogy Németország 2018 óta alulteljesíti euróövezeti versenytársait – áll a jelentésben, amelyet a Portfolio közölt.

A bürokrácia okozta költségek nagy mértéke jól szemlélteti, hogy milyen sürgős reformokra van szükség. A semmittevés költségei óriásiak, ha a bürokrácia csökkentésében rejlő kiaknázatlan növekedési potenciálhoz mérjük – vélekedik az intézet. A jelentés szerint ha Németország felzárkózna Dániához a közigazgatás digitalizálása terén, akkor gazdasági teljesítménye évente 96 milliárd euróval magasabb lenne.

A német kormány szeptemberben törvényt fogadott el a bürokrácia csökkentésére, amely egy 49 intézkedést tartalmazó növekedési csomag része. A kezdeményezés célja a stagnáló gazdasági növekedés felpörgetése. Az elmúlt két évben végzett ipari és kereskedelmi kamarai felmérések mindegyikében a bürokráciát nevezték meg a vállalkozások legnagyobb problémájaként.

Címlapról ajánljuk
Hogy lesz tényleg olcsóbb a gyümölcs és a zöldség? Magyar Péter szerint „top prioritás”

Hogy lesz tényleg olcsóbb a gyümölcs és a zöldség? Magyar Péter szerint „top prioritás”

A kormány továbbra is azt tervezi, hogy 27 százalékról 5-re csökkenti a zöldség és a gyümölcs általános forgalmi adóját – erősítette meg Magyar Péter miniszterelnök az InfoRádió kérdésére válaszolva, erről a szakmának is megvan a véleménye.

Itt a mai térkép: 38 fok is lehet, az ország nagy részén már másodfokú riasztás van érvényben

A friss előrejelzések szerint még jobban rákapcsol a forróság, az Alföldön hétfőn és kedden 42, akár 43 fok sem kizárt. Pénteken a legmagasabb nappali hőmérséklet 33 és 38 fok között alakul. Késő estére általában 23 és 28 fok közé hűl le a levegő.
inforadio
ARÉNA
2026.06.26. péntek, 18:00
Gaál Áron
a HungaroMet Zrt. időjárás-előrejelző osztályának vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×