Uniós összevetésben az idei első negyedévben az ötödik legnagyobb mértékben (13,7 százalékkal) emelkedtek Magyarországon a munkaerőköltségek és a bérek az előző év azonos időszakához képest – írja a Portfolio az Eurostat adatai alapján. Ennél nagyobb mértékben csak Lengyelországban, Horvátországban, Bulgáriában és Romániában emelkedtek a bérköltségek.
Leginkább az építőiparban nőttek a bérköltségek – 16,9 százalékkal. Az uniós átlag 6,1 százalék volt 2024 első negyedévében.
A 2023-as év utolsó negyedévében ütemesebb volt a magyar bérek növekedése (16,4 százalékos),
a második negyedévben pedig Magyarországon nőttek a leginkább a bérek – 17,3 százalékkal.
Az idei első negyedévben a munkaerőköltségek 5,5 százalékkal, míg a bérek 5,8 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban.
A tavalyi adatok alapján idehaza tizenegy euró volt az átlagos órabér. Ebben az összevetésben Magyarország csak Lettországot (10,7 euró/óra), Romániát (10,4 euró/óra) és Bulgáriát (8,1 euró/óra) előzte meg az uniós tagállamok közül. Az óránkénti munkaerőköltség tavaly 12,8 eurót tett ki Magyarországon, ez a harmadik legalacsonyabbnak számított az EU-ban, csak Bulgáriában és Romániában volt kisebb ennek a mértéke.
A kelet-közép-európai régióban az elmúlt időszakban ütemesen, az uniós átlag felett nőttek a bérek, ugyanakkor ez nem enyhítette komolyabb mértékben az érintett országok bérlemaradását.
Márciusban a hazai bruttó bérek 13,9 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, ami a Portfolio megállapítása szerint azt jelenti, hogy az év elejei gyors, 14,6 százalékos béremelkedési ütem továbbra is kitart.