eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Ősztől már akár QR-kóddal is fizethetünk bankkártya helyett

A Qvik egy gyors, hatékony hazai digitális fizetési rendszer lesz, amivel a vásárlók mellett kis- és középvállalkozások járnak különösen jól.

Qvik néven, szeptemberben indítja az azonnali fizetési rendszer új eszközét a Magyar Nemzeti Bank - számolt be róla Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a Portfoliónak adott interjújában. Az alelnök elmondása szerint a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a boltokban található pénztárgép vagy bankkártyaterminál képernyőjén megjelenő QR-kódot mobiltelefonunkkal beolvasva is lesz lehetőség a fizetésre.

A lehetőség nem csak üzletekben, hanem az internetes felületeken is elérhető lesz majd.

Virág Barnabás kiemelte, hogy a megoldás nem csupán a vásárlóknak jelent könnyebbséget, hanem a kereskedőknek is, mivel a kártyahasználatnak magasak a díjai, drága a kereskedőknek, különösen a kis- és közepes vállalkozásoknak. A Qvik rendszer így alternatívája, mi több, versenytársa lehet a bankkártyás fizetésnek, különös tekintettel arra, hogy "az árazása is versenyképes lesz".

Ebben a kérdésben az MNB és a kormány együttműködik, ennek köszönhetően az Országgyűlés törvényben mondta ki, hogy a bankok semmilyen díjat nem számolhatnak fel az ügyfeleknek az azonnali fizetésre épülő új szolgáltatások igénybevétele kapcsán. Ráadásul ezek a fizetési tranzakciók mentesek a tranzakciós illetéktől is, vagyis teljes mértékben ingyenesek a fogyasztók számára.

A szolgáltatók, kereskedők és számlakibocsátók számára a legnagyobb előny az árazás, hiszen a Qvik-tranzakciók lebonyolításában részt vevő hazai, MNB-tulajdonban lévő infrastruktúrának messze alacsonyabb jövedelmezőségi céljai vannak, mint a globális szereplőknek, valamint a hazai rendszer miatt nem szükséges globális módon összehangolni az elszámolási és kiegyenlítési mechanizmusokat. Így összességében jóval kedvezőbb díjazású elektronikus elfogadói szolgáltatások alakulnak ki.

A Qvik használata különösen a kkv méretű vállalkozásoknak lehet előnyös, akik ma a legtöbbet fizetik az elektronikus elfogadói megoldásokért,

hiszen rosszabb az alkupozíciójuk az elfogadást biztosító bankokkal szemben, mint a nagy multinacionális kereskedelmi láncoknak. Továbbá számukra az is előny, hogy a Qvik-alapú fizetések összegét a kártyás fizetésekkel ellentétben azonnal megkapják.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×