eur:
401.98
usd:
370.84
bux:
0
2025. március 31. hétfő Árpád
EU-zászlók az Európai Központi Bank (EKB) frankfurti székházánál a bank Kormányzótanácsának kamatdöntő ülése napján, 2022. december 15-én. A testület 50 bázisponttal megemelte az irányadó kamatot, és döntött a mennyiségi szigorítás elindításáról is. Az EKB szerint az éves átlagos euróövezeti infláció 2022 és 2024 között a korábbi előrejelzéseknél magasabban alakul, míg a GDP-növekedés a vizsgált időszakban csak 2022-ben haladja meg a korábbi prognózist.
Nyitókép: MTI/EPA/Andre Pain

Nőtt az euróövezet és az EU GDP-je

Az Eurostat szerint negyedéves és éves összehasonlításban is mérhető volt az első negyedévben tapasztalt növekedés.

Az euróövezetben és az Európai Unióban egyaránt 0,3 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve szezonális kiigazítással, amikor az euróövezetben 0,1 százalékos csökkenést, az EU-ban stagnálást mértek.

Éves összevetésben a szezonálisan kiigazított GDP az euróövezetben 0,4 százalékkal, az EU-ban pedig 0,5 százalékkal nőtt az idei első negyedévben. A tavalyi negyedik negyedévben az euróövezetben éves szinten 0,2 százalékkal, az EU-ban 0,3 százalékkal nőtt a GDP.

Az előző negyedévihez képest a legnagyobb növekedést Máltán (+1,3 százalék), Cipruson (+1,2 százalék) és Horvátországban (+1,0 százalék) jegyezték fel, ugyanakkor csökkenést regisztráltak Dániában (-1,8 százalék), Észtországban (-0,5 százalék) és Hollandiában (-0,1 százalék).

Az EU vezető nemzetgazdaságai közül Németország GDP-je negyedéves összevetésben 0,2 százalékkal nőtt az idei első negyedévben a tavalyi negyedik negyedévi 0,5 százalék csökkenés után. Franciaország GDP-növekedése a tavalyi negyedik negyedévi 0,3 százalék után 0,2 százalékra lassult az első negyedévben, Olaszországé 0,1 százalékról 0,3 százalékra gyorsult, míg a spanyol GDP-növekedés a tavalyi negyedik negyedévivel megegyezően az idei első negyedévben is 0,7 százalék volt.

Az Eurostat ugyancsak pénteken közölt adatai szerint a foglalkoztatottak száma az idei első negyedévben az euróövezetben és az EU-ban egyaránt 0,3 százalékkal nőtt negyedéves összevetésben, miután a tavalyi utolsó negyedévben az euróövezetben 0,3 százalékos, az EU-ban pedig 0,2 százalékos volt a növekedés. Éves szinten a foglalkoztatottak számának növekedése az euróövezetben 1,0 százalékra mérséklődött az idei első három hónapban a tavalyi utolsó negyedévi éves 1,2 százalékról, míg az EU-ban az éves növekedés 1,0 százalékról 0,9 százalékra lassult.

Címlapról ajánljuk
Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.

Salát Gergely: kifulladt az eddigi kínai növekedési modell, váltásra van szükség

Belső gazdasági problémákkal küzd Kína, paradigmaváltásra van szükség, ami a híresen nagy megtakarításokkal rendelkező lakosságot is komolyan érinti – erről beszélt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádióban. Salát Gergely elmondta: a kínai vállalatok a bizonytalanságok ellenére hosszú távra terveznek Magyarországon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×