"Ismét izgalmakkal, kihívásokkal teli évet tudhatnak maguk mögött" - kezdte felszólalását a Mol elnök-vezérigazgatója. A 2023-as év nem a normalizáció éveként fog bevonulni Magyarország, Európa és a világ gazdaságtörténetébe. Olyan geopolitikai konfliktusok vannak jelen és folytatódnak a világban, amelyek érzékenyen befolyásolják az életünket. Hernádi Zsolt kijelentette, Európára és a kontinens versenyképességére tekintve sincs ok a bizakodásra. Nem történt ugyanis semmilyen enyhítés a szankciós politikában, épp ellenkezőleg, különböző helyeken még további szigorítások léptek életbe és várhatóak újabbak is.
Meglátása szerint Európa le van maradva az újabb technológiák alkalmazásában. Nem sikerült mérsékelni a versenyképességi lemaradást, sőt egyre szélesebbre nyílik ez az olló. "Kevesebbet költünk kutatás-fejlesztésre, mint a világ másik két pólusán lévő ipari nagyhatalmak, az Egyesült Államok és a Távol-Kelet. Sokkal kevesebbet költünk az oktatásra, és ráadásul rossz struktúrába költjük. Az európai ipar folyamatosan leépül, de ipar nélkül Európa félkarú óriás" - figyelmeztetett.
A Mol elnök-vezérigazgatója azt mondta, nincs jobb helyzetben a régió és Magyarország sem, és
a problémákat tetézi, hogy a 2022-ben bevezetett különadók Magyarországon a mai napig érvényben vannak.
Rámutatott: a Mol-csoport 2022-2023-as évben összesen 3,1 milliárd dollárt fizetett be extra elvonásként különböző állami kasszákba.
A koronavírus-járvány és az azutáni fellendülés időszakában bevezetett "állami befolyások, az állami szabályozók kezdenek lassan már úgy alakulni, mint ahogy - még az én korosztályom emlékszik rá - az ideiglenesen Magyarországon tartózkodó szovjet hadsereg jelenléte alakult, vagyis a határidő egy darabig még hosszabbításra került, aztán már nem is beszéltünk arról, hogy ez lejár, és maradtak még vagy 40-50 évig" - illusztrálta álláspontját.
Hernádi Zsolt azt mondta, bár a külső környezet egyáltalán nem volt támogató tavaly, sikerült helytállniuk. A pénzügyi teljesítményük ugyanakkor elmaradt a 2022-es rekordtól.
Célkitűzéseiket meghaladva 568 milliárd forintos nyereséggel zárták az évet. A társaság elnök-vezérigazgatója azt mondta, jól haladnak a kőolaj-diverzifikációs programmal és jól teljesít a Mol azeri olajmezője is. A magyarországi sekély gázfúrások szintén eredményesek voltak. Mérföldkő, hogy sikeresen megkezdték év végén a gáz kitermelését Kazahsztánban. Ott vannak a kazah piacon, figyelik a további befektetési lehetőségeket,
kísérleti lítium-kitermeléssel is próbálkoznak.
Itthon átvették a hulladékgazdálkodás irányítását és céljuk, hogy a hulladékot 65 százalékban újrahasznosítsák - sorolta.
"És persze közben aggódva figyeljük, hogy a piacainkon az állami beavatkozások mértéke milyen mértékben fogja befolyásolni terveink megvalósíthatóságát. Mert egy versenyképes Mol a versenyképes Magyarországot és a versenyképes régiót is jelenti - zárta felszólalását Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója.