A CIG Pannónia április 18-án tartja éves rendes közgyűlését, az ennek kapcsán – csütörtök reggel – megjelent előterjesztésekből kiderül, hogy a tavalyi évre a társaság 33 forint osztalékot javasol a részvényeseknek, ami 8,8 százalékos osztalékhozamnak felel meg a szerdai záróárfolyam alapján, és amivel lényegében a legjobb osztalékhozamú papír most. Mindez a tavalyi és tavalyelőtti 18 forint után kellemes meglepetés a részvényeseknek – fogalmazott az InfoRádió Üzleti reggeli című műsorában Korányi G. Tamás.
A biztosító konszolidált nyeresége valamivel kevesebb mint hárommilliárd forint. Bár ez is egy óriási növekedés az előző évihez képest, a biztosítói különadó és egy új szabályozásra való áttérés miatt – ami ugyan az eredményt nem növelte, csak a tőkét, viszont azután adózniuk kellett – bőven négymilliárd fölött is lehetett volna a pénzintézet nyeresége – jegyezte meg a tőzsdei szakértő. Az osztalékkifizetések összege – a társaság adózott eredménye és a részbeni eredménytartalék figyelembe vétele alapján – a tervek szerint 3 116 132 580 forint lesz, ha azt a közgyűlés jóváhagyja. A határozottan pozitív hírre a Pannónia ára 5 forinttal megugrott csütörtökön.
A Richter hétfőn tette közzé az igazgatóság javaslatát a 2023-as év után fizetendő osztalékra, ami az anyavállalat részvényeseire jutó, értékvesztéssel korrigált adózott eredmény 46 százaléka, vagyis részvényenként 423 forint, és a konszolidált adózott eredmény arányában 49,1 százalékos effektív kifizetési arányt jelent, ami nem okozott nagy meglepetést Korányi G. Tamás szerint. Ez a jelenlegi árfolyammal számolva 4,5 százalékos osztalékhozamot jelent. (Tavaly részvényenként 391 forintos osztalékot fizetett a Richter.) A tőzsdei szakértő megjegyezte: a Richtert amúgy nem az osztalékért, hanem a növekedési lehetőségekért szokták vásárolni, illetve mert egy stabil, biztos papír.
A Graphisoftnál már korábban ismert volt, hogy az eredmény bőven meghaladta a menedzsment decemberi előzetes várakozásait, és hogy a tavalyi 54 cent után idén 70 centet fog részvényenként fizetni. Miután a papír árfolyama 9 euró körül van, ez is majdnem 8 százalékos hozam – mondta a tőzsdei szakértő.
Az Magyar Telekomnál ugyancsak kellemes az osztalék, részvényenként 44,7 forintnak felel meg, plusz még visszavásárlásra is el fog költeni 24 milliárd forintot a cég, ami várhatóan stabilizálni fogja az árfolyamot. „Itt azért azt látni kell, hogy tavaly tavasz óta duplázódott az árfolyam, tehát az osztalékhozam azért nem olyan attraktív, mert az árfolyam már felemelkedett” – magyarázta Korányi G. Tamás.
Viszont a Rába, amely szerdán tette közzé az előterjesztését, némi csalódást okozott, mert hiába van 1,2 milliárdos eredménye, ami el is marad az előző évitől, de legalább pozitív, osztalékot ismét nem fizet a győri futóműgyártó, miután az utolsó negyedéve kicsit rosszabbul sikerült – a személyi és az energiaköltségi nőttek, hiába csökkentek az acélárak, az a vevőknél realizálódott, úgyhogy itt nem boldogok a részvényesek – fogalmazott a szakértő.