eur:
411.34
usd:
392.39
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin
Nyitókép: Pixabay

Tavaly a nyári viharok okozták a legtöbb anyagi kárt

A biztosító évösszesítője szerint a viharok okozta káresetek még a csőtöréseket is megelőzték mind bejelentésekben, mind kárkifizetésekben.

Tavaly összesen 15 százalékkal több lakóingatlannal kapcsolatos káresetet regisztrált az Allianz biztosító, mint 2022-ben - áll a biztosítótársaság sajtóközleményében. Azt írják, az esetek száma meghaladta a 100 ezret, és viharok tekintetében a 2023-as év volt az egyik legpusztítóbb - a nyári hónapokban 50 százalékkal magasabb volt a károk száma az előző évi azonos időszakhoz képest.

A lakásbiztosításoknál a károk típusát tekintve továbbra is a csőtörés a leggyakoribb, ami az előző évekhez hasonlóan az összes kárbejelentés 30 százalékát tette ki. A második helyen a viharkárok állnak 16 százalékkal, azonban az az összes viharos időjárással összefüggésbe hozható károkat nézve ezek száma 2022-vel ellentétben már megelőzte a csőtörésekét (38 százalék), így valójában ezek állnak az első helyen.

Az egyre szélsőségesebb időjárási körülmények miatt a magyarok jelentős része egyre jobban tart az elemi károktól, ami miatt felértékelődött az ingatlanok és a bennük található vagyontárgyak biztosításának fontossága. Az Allianz Hungária lakásbiztosítási szokásokat vizsgáló kutatásából kiderült, hogy a víz- (78,3 százalék), tűz- (67,6 százalék) és a természeti károktól (62,9 százalék) féltjük leginkább az otthonunkat. A biztosítótársaság felmérése szerint

a megkérdezettek 85,5 százaléka rendelkezik lakásbiztosítással, míg a teljes hazai lakásállományra vonatkozóan nagyjából 75 százalék ez az arány.

A szélsőséges időjárás miatt bekövetkező kártípusok közül 2023-ban a felhőszakadás kártípus darabszáma megháromszorozódott, a beázás és tetőbeázás pedig darabszámban és kifizetésben is megduplázódott 2022-höz képest. Emellett darabszámban duplázódott, kárkifizetésben ötszörösére nőtt az idegen tárgyak rádőlése kártípus is - áll a közleményben.

Az összesített károk száma augusztusban volt a legkiemelkedőbb, csaknem 60 százalékkal volt a havi átlag felett. Júliusban és augusztusban összesen pedig mintegy 75 százalékkal volt magasabb a károk száma 2022 azonos időszakához képest. Ezzel szemben a legnyugodtabb hónapban, áprilisban, a havi átlaghoz képest több mint 35 százalékkal kevesebb kárbejelentés érkezett az Allianzhoz, többnyire csőtörés, viharos időjárás és balesetek miatt.

A társaság közleménye azt írja, a viharszezon 2022-höz hasonlóan tavaly is korán indult, hiszen már az egyébként még nyugodtnak mondható januártól áprilisig tartó időszakban is jellemzően megduplázódott a viharokhoz kapcsolódó kárbejelentések száma. Az elmúlt években tapasztalt havi átlag 1700-ról 2023-ban 3400-ra nőtt. Február elején a viharos erejű szél jelentős károkat okozott.

A májusi esőzések szintén sok, jellemzően közepesebb mértékű károkat okoztak, számottevő kártérítési összegeket vonva maguk után. Ezt követően júniusban a viharos időjárás már rendkívül jelentős mennyiségű kárbejelentéssel és magas kárkifizetéssel járt.

A tűzesetekkel kapcsolatban a közlemény azt írja, ezek a bejelentett károk 1 százalékát sem teszik ki darabszám tekintetében, a kárkifizetésekben viszont 13 százalék volt az arányuk.

Az adventi koszorúk, gyertyák, csillagszórók, berepülő petárdák vagy akár az elektromos hálózat túlterhelése (pl.: túlzott, szabálytalan díszkivilágítás, illetve elektromos radiátorok, rossz minőségű hosszabbítók használata) miatt bár karácsonykor és szilveszterkor gyakoribbak a lakástüzek, mint az év többi napján, a tűzkárok nem csak az ünnepi időszakra jellemzőek - áll a közleményben.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×