eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Rekordot döntöttek a naperőművek szeptemberben

Szeptemberben a hazai villamosenergia-termelésnek már 17,2 százalékát, a felhasználásnak pedig 14,3 százalékát adták a nagy naperőművek.

Szeptemberben nagyot gyorsult a magyarországi naperőmű-kapacitás bővülése, és egyetlen hónap alatt több mint 200 MW-tal több mint 5400 MW-ra nőtt - írja a Mavir által közölt részletes adatok alapján a Portfolio. A statisztika szerint a nagyobb naperőművek kihasználtsága korábban soha nem volt még olyan magas szeptemberben, mint a mostani első őszi hónapban.

Az már az első féléves 1022 MW-os naperpőmű-kapacitás növekedési adatból is látszott, hogy idén egészen biztosan megdől a 2022-ben felállított éves bővülési rekord (+1063 MW). Az azóta eltelt újabb negyedévben további 368 MW volt a növekedés, így a

hazai fotovoltaikus erőművek összesített beépített teljesítőképessége október 1-jén már közel 5407 MW volt.

A szeptemberi 202 MW-os kapacitásbővülésből 51 MW fűződik a háztartási méretű napelemes rendszerekhez (hmke-k), melyek összesített beépített teljesítőképessége így megközelíti a 2131 MW-ot. A nagyobb (50 kW feletti) fotovoltaikus termelők beépített teljesítőképessége 152 MW-tal 3276 MW-ra nőtt. Előbbiek száma 5368-cal 236 676 darabra, utóbbiaké 13-mal 3163 darabra emelkedett.

A statisztikából az is kiderül, hogy a nyárias, napsütéses időjárásnak köszönhetően az elmúlt hónapban

a szeptemberben valaha mért legnagyobb kihasználtság mellett működtek az itthoni nagy naperőművek.

A 21,28%-os, a nyári adatokat közelítő kihasználtsági érték a 2018 szeptemberi 20,47%-os eddigi rekordot adta át a múltnak.

A magas kihasználtságnak is köszönhetően szeptemberben a hazai villamosenergia-termelésnek már 17,2 százalékát, a felhasználásnak pedig 14,3 százalékát adták a nagy naperőművek.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×