eur:
411.25
usd:
392.68
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Cégtábla a China Evergrande kínai ingatlanfejlesztő csoport hongkongi székháza bejáratánál 2021. szeptember 14-én. A válallat előző nap bejelentette, hogy szeptemberben várhatóan jelentősen csökkeni fognak az eladásai. Az Evergrande jelenleg a világ legeladósodottabb cége.
Nyitókép: MTI/EPA/Jerome Favre

Csődvédelmet kért a kínai ingatlanfejlesztő óriás

Csődvédelmet kért a közel 340 milliárd dollár adóssággal küzdő kínai ingatlanfejlesztő óriáscég, az Evergrande csütörtök este az Egyesült Államokban a helyi csődtörvény 15. fejezete alapján, célja, hogy megállapodásra jusson a külföldi kötvénytulajdonosokkal adósságának átütemezéséről.

Az Evergrande tetemes adósságából a külföldiek részesedése nagyjából 32 milliárd dollár, ennek rendezésére, illetve átütemezése miatt folyamodott az amerikai bírósághoz, közleményében azonban

cáfolta azokat a médiainformációkat, hogy ez csődeljárást vonna maga után.

A kínai ingatlanfejlesztő megállapodást kötött az amerikai dollárban kibocsátott kötvényeinek befektetőivel a Hongkong és a Brit Virgin-szigetek jogrendje szerint, de a külföldi kötvénytulajdonosok miatt adósságának átütemezéséhez szüksége van a New York állam joghatósága alá tartozó New York városi bíróságok jóváhagyására.

Az első bírósági meghallgatásra szeptember 20-án kerülhet sor New Yorkban.

A kínai növekedés szempontjából kulcsfontosságú, a GDP közel negyedét adó ingatlan és építőipar ágazatban

a 2020-ban bevezetett szigorúbb finanszírozási szabályok és a világjárvány sok fejlesztőt a csőd szélére sodort.

Az adósságrefinanszírozás nehézségei és a likviditásszűke miatt több ingatlanfejlesztő nem tudta befejezni megkezdett projektjeit. A pandémia miatti bizonytalanság és a kínai gazdaság lassulása miatt visszaesett a kereslet, a lakásárak csökkenése pedig súlyosbította az ingatlanfejlesztők gondját.

Az Evergrande 2021 őszén több alkalommal is elmulasztotta teljesíteni kamatfizetéseit az esedékes dollárkötvényei után, és már akkor is felmerült a fizetésképtelenség lehetősége.

Elemzők szerint az ingatlanfejlesztő nagyságához mérhető kínai vállalat még nem került ilyen súlyos helyzetbe. A cég csődje láncreakciókat válthat ki az ingatlanfejlesztői piacon, és ezen keresztül a kínai pénzügyi rendszert is alááshatja.

Az elmúlt napokban több kedvezőtlen hír is érkezett a szektorból. Kína legnagyobb magánkézben lévő ingatlanfejlesztő társasága, a Country Garden szeptember elején lejáró, 3,9 milliárd jüan (540 millió dollár) értékű belföldi (onshore) kötvényei visszafizetésének elhalasztását jelentette be, míg az egyik legnagyobb pénzügyi közvetítő (árnyékbank), a Zhongzhi Enterprise Group ellen vizsgálat indult, mivel számos ügyfele, köztük több tőzsdén jegyzett társaság felé leállította a kifizetéseket a már lejáró befektetési termékeik után.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×