eur:
411.21
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Heteken belül nagy fordulat jöhet, ismét emelkedhetnek a reálbérek

Csaknem egy év után újra emelkedhetnek a hazai reálbérek, és augusztus lehet az első hónap, amikor a növekedés meghaladja az inflációt – közölte Molnár Dániel, a Makronóm Intézet vezető elemzője.

Az elemző a Világgazdaságnak azt mondta, hogy a 2023-as évre 15,5 százalékos átlagbér-emelkedést vár, a 18,3 százalékos éves átlagos infláció mellett ez 2,3 százalékos reálbércsökkenésnek felel meg. Ezen adatok ismeretében megállapítható, hogy a fizetések értéke stagnál, csak minimális növekedés tapasztalható.

A következő évben azonban már kedvezőbb számok várhatók. 2024-ben valószínűleg tovább csökken az infláció, Molnár Dániel szerint akár 5-6 százalékra is süllyedhet, amivel fennmaradhat a 10 százalék feletti bérdinamika. Az elemző úgy véli, ezt az idei, éves átlagban magas áremelkedésből következő inflációs várakozások is biztosítják (miközben az áremelkedés üteme várhatóan jövőre sem tér még vissza a jegybanki célsávba), továbbá jelentős szerepe lesz a minimálbér és a garantált bérminimum év eleji emelésének is. Fontos lenne emellett, hogy javuljon a vállalatok termelékenysége is, itt viszont problémát okozhat, hogy a magas kamatkörnyezetben nehéz az ehhez szükséges forrásokat előteremteni.

A lap azt írja, hogy a versenyszférában májusban 20 százalékkal nőtt az átlagkereset, ezért abban a szektorban akár már júliusban is nőhettek a reálkeresetek a 18,4 százalékos infláció mellett. A kormány augusztusra 15 százalék körüli inflációs adatot jelzett előre, és ha ez valóban megvalósul, akkor

ismét többet érhet a fizetés.

Ez azonban nem jelenti automatikusan azt, hogy minden szakmában, ágazatban bérnövekedés lesz, a legfontosabb tényező az infláció folyamatos visszaesése, amely 2-3 százalékpontos havi csökkenéssel októberben már 10 százalék alá mehet.

Tavaly Magyarországon 2,6 százalékkal nőtt a reálkereset értéke, a rajtunk kívüli uniós országok közül egyedül Bulgáriában emelkedett még a fizetések értéke. A környezetünkben Csehországban 9,8, Lengyelországban 1,4, Romániában 0,2, míg Szlovákiában 5,3 százalékkal csökkent az átlagos kereset vásárlóereje, míg az EU-s átlag 4,5 százalékos csökkenést mutatott.

Az idei első negyedévben itthon 11,7 százalékkal csökkent az átlagkereset reálértéke.

Csehországban 10,4, Lengyelországban 5,4, míg Szlovákiában 7,3 százalékkal esett vissza a keresetek értéke, Romániában pedig 1,2 százalékkal nőttek.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×