eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Battery innovation for cleaner, greener, electric vehicles, lithium
Nyitókép: Just_Super/Getty Images

Eldőlt: jönnek a szigorúbb akkumulátoros és elemes szabályok

Csaknem egyhangú szavazással, Magyarország támogatásával fogadta el hétfőn Európai Tanács az elemekre és akkumulátorokra, valamint ezek hulladékaira vonatkozó fenntarthatósági szabályokat szigorító új rendeletet.

A rendelet az elemek, illetve akkumulátorok teljes életciklusát szabályozni fogja – a gyártástól az újrahasználatig és az újrafeldolgozásig –, valamint biztosítani fogja, hogy azok biztonságosak, fenntarthatók és versenyképesek legyenek - írta a Portfolio.

A Tanács oldalán elérhető szavazási összesítő szerint csak Bulgária és Szlovénia tartózkodott (bár elég lett volna 15 ország támogatása is).

Az összes elemet, akkumulátort érintik a változások: gombelemek, ceruzaelemek, a telefonokat töltő "külső akkumulátorok", a rollerekben is használt kis, illetve az autókban és ipari gépekben használt nagy akkumulátorokra vonatkoznak az új szabályok. Ezek célja, hogy elő lehessen mozdítani a körforgásos gazdaságot az elemek, illetve akkumulátorok teljes életciklusára vonatkozó szabályozás révén.

A rendelet szerint

2027-re a készülékekbe beépített hordozható elemeknek, illetve akkumulátoroknak a végfelhasználó által eltávolíthatónak és cserélhetőnek kell lenniük.

A könnyű szállítóeszközökben használt akkumulátorok esetében követelmény lesz, hogy független szakember által cserélhetők legyenek.

Meg kell jeleníteni a címkéken is az újrafelhasználási adatokat és kötelező lesz az elektronikus „elem-, illetve akkumulátorútlevél”, valamint QR-kód használata. A címkézésre vonatkozó követelmények 2026-tól, a QR-kód pedig 2027-től lesznek alkalmazandók.

A rendelet előírja az újrafeldolgozott tartalom kötelező minimumszintjét az ipari elemekre, illetve akkumulátorokra, az SLI-akkumulátorokra (a gyújtást biztosítják járművekben, gépekben), valamint az elektromosjármű-akkumulátorokra vonatkozóan. Ez kezdetben 16 százalék a kobalt, 85 százalék az ólom, 6 százalék a lítium és 6 százalék a nikkel esetében.

A nikkel-kadmium akkumulátorok esetében 2025 végére 80 százalékos, az egyéb hulladékelemek, illetve -akkumulátorok esetében pedig 2025 végére 50 százalékos újrafeldolgozási hatékonysági célkitűzés szerepel az előírásban.

A rendelet a lítiumnak a hulladékká vált elemekből, illetve akkumulátorokból való hasznosítására vonatkozó célértéket 2027 végére 50 százalékban, 2031 végére vonatkozóan pedig 80 százalékban határozza meg.

Az Európai Tanács hétfői szavazásával az elfogadás folyamata lezárult. A rendeletet most a Tanács és az Európai Parlament aláírja. A rendelet ezután kihirdetésre kerül az EU Hivatalos Lapjában, majd 20 nappal később hatályba lép.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×