eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Battery innovation for cleaner, greener, electric vehicles, lithium
Nyitókép: Just_Super/Getty Images

Eldőlt: jönnek a szigorúbb akkumulátoros és elemes szabályok

Csaknem egyhangú szavazással, Magyarország támogatásával fogadta el hétfőn Európai Tanács az elemekre és akkumulátorokra, valamint ezek hulladékaira vonatkozó fenntarthatósági szabályokat szigorító új rendeletet.

A rendelet az elemek, illetve akkumulátorok teljes életciklusát szabályozni fogja – a gyártástól az újrahasználatig és az újrafeldolgozásig –, valamint biztosítani fogja, hogy azok biztonságosak, fenntarthatók és versenyképesek legyenek - írta a Portfolio.

A Tanács oldalán elérhető szavazási összesítő szerint csak Bulgária és Szlovénia tartózkodott (bár elég lett volna 15 ország támogatása is).

Az összes elemet, akkumulátort érintik a változások: gombelemek, ceruzaelemek, a telefonokat töltő "külső akkumulátorok", a rollerekben is használt kis, illetve az autókban és ipari gépekben használt nagy akkumulátorokra vonatkoznak az új szabályok. Ezek célja, hogy elő lehessen mozdítani a körforgásos gazdaságot az elemek, illetve akkumulátorok teljes életciklusára vonatkozó szabályozás révén.

A rendelet szerint

2027-re a készülékekbe beépített hordozható elemeknek, illetve akkumulátoroknak a végfelhasználó által eltávolíthatónak és cserélhetőnek kell lenniük.

A könnyű szállítóeszközökben használt akkumulátorok esetében követelmény lesz, hogy független szakember által cserélhetők legyenek.

Meg kell jeleníteni a címkéken is az újrafelhasználási adatokat és kötelező lesz az elektronikus „elem-, illetve akkumulátorútlevél”, valamint QR-kód használata. A címkézésre vonatkozó követelmények 2026-tól, a QR-kód pedig 2027-től lesznek alkalmazandók.

A rendelet előírja az újrafeldolgozott tartalom kötelező minimumszintjét az ipari elemekre, illetve akkumulátorokra, az SLI-akkumulátorokra (a gyújtást biztosítják járművekben, gépekben), valamint az elektromosjármű-akkumulátorokra vonatkozóan. Ez kezdetben 16 százalék a kobalt, 85 százalék az ólom, 6 százalék a lítium és 6 százalék a nikkel esetében.

A nikkel-kadmium akkumulátorok esetében 2025 végére 80 százalékos, az egyéb hulladékelemek, illetve -akkumulátorok esetében pedig 2025 végére 50 százalékos újrafeldolgozási hatékonysági célkitűzés szerepel az előírásban.

A rendelet a lítiumnak a hulladékká vált elemekből, illetve akkumulátorokból való hasznosítására vonatkozó célértéket 2027 végére 50 százalékban, 2031 végére vonatkozóan pedig 80 százalékban határozza meg.

Az Európai Tanács hétfői szavazásával az elfogadás folyamata lezárult. A rendeletet most a Tanács és az Európai Parlament aláírja. A rendelet ezután kihirdetésre kerül az EU Hivatalos Lapjában, majd 20 nappal később hatályba lép.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×