eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Steel oil pipes from refinery in desert during sunset.
Nyitókép: imaginima/Getty Images

Önkényes döntést hozott Oroszország az olajkitermelésről

Oroszország 5 százalékkal csökkenti a nyersolaj kitermelését márciustól.

Napi félmillió hordóval kevesebb olajat termel ki márciustól Oroszország: két hónappal a Moszkvával szemben alkalmazott szankciók bevezetését követően hozták meg a döntést.

"Nem fogunk olajat eladni azoknak, akik közvetlenül vagy közvetve ragaszkodnak az árplafon elveihez. Ehhez alkalmazkodva Oroszország márciustól önkéntesen napi 500 ezer hordóval csökkenti a kitermelését. Ez hozzájárul majd a piaci viszonyok helyreállításához" – fogalmazott Alekszandr Novak energetikáért is felelős orosz miniszterelnök-helyettes.

A CNN cikke szerint ez a mennyiség az orosz olajkitermelés 5 százalékának felel meg. A Brent nyersolaj határidős jegyzése 2,7 százalékot ugrott a hírre péntek reggel, majd kisebb korrekcióra került sor, de továbbra is magasabban állt a jegyzése 15 óra körül a reggeli szintekhez képest. Reggel 8 órakor a Brentet 84,31 dolláron jegyzeték hordónként, Alekszandr Novak bejelentésére 87 dollár közelébe drágult, majd 85,50 dollárra gyengült vissza 15 órára.

Oroszország olajtermelése alig változott az elmúlt hónapokban, napi 9,8-9,9 millió hordó volt. A miniszterelnök-helyettes szerint februárban is ezen a szinten várható.

A Reuters szerint

Oroszország a Szaúd-Arábiát is magában foglaló OPEC+ termelői csoporttal való konzultáció nélkül döntött a termelés csökkentéséről.

Az OPEC+ októberben döntött arról, hogy napi kétmillió hordóval csökkenti a kitermelést, és azóta nem módosította ezt az álláspontot.

December 5-től érvényes az az olajembargót is tartalmazó hatodik szankciós csomag Oroszországgal szemben, amely megtiltja a nyersolaj és egyes kőolajtermékek behozatalát Oroszországból az EU-ba, de átmeneti kivételt biztosít a csővezetéken érkező kőolajra azoknak az uniós tagállamoknak, amelyek földrajzi helyzetük miatt nem rendelkeznek más lehetőségekkel. Egyben árplafont is megállapítottak: ez a kőolaj esetében hordónként 60 dollár, a benzin és a gázolaj esetében hordónként 100 dollár, a fűtőolajnál pedig hordónként 45 dollár.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×