eur:
410.89
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
50 EUR euro bank note standing on top of a pile of hungarian 20000 forint HUF Ft bank notes background. Currency devaluation illustration
Nyitókép: Getty Images/ Daniel Kadar

Elemző: a kormány két fő terület támogatásával igyekszik elkerülni a recessziót

A Portfolio elemzője szerint indokolt, hogy a kormány rendeleti úton hajtson végre módosításokat a 2023-as költségvetésben.

Felidézte, már 2021-2022-es költségvetést is érintették olyan rendeleti módosítások, amelyek az alapvető költségvetésről szóló törvény tartalmát és főszámait módosították, mind a bevételi, mind pedig a kiadási oldalon – mondta az InfoRádiónak Csiki Gergely, a Portfolio elemzője.

Az ilyen intézkedések előnye, hogy a kormány rendeleti úton azonnal tud reagálni a különböző eseményekre, ezt most a háborús helyzet, az energiaválság okozta gazdasági következmények kapcsán ki is használja. Ezek a körülmények ugyanis átírják a korábbi forgatókönyveket, a makrogazdasági pályát, az inflációt, a növekedési kilátásokat, ami pedig rányomja a bélyegét a költségvetés bevételi- és kiadási oldalára. Elég csak arra gondolni, hogy a magasabb infláció miatt megváltoznak a főbb kiadási tételek: a nyugdíjkiadások, a magasabb kamatok nyomán emelkedő kamatkiadások. A rendeleti kormányzás előnyei mellett annak hátrányaként a kiszámíthatóság csökkenését említette legfontosabbként az elemző.

Egyelőre kevés információ van arról, mely pontokon várható majd az első módosítás a rendeletek segítségével a jövő évi büdzsében, ahogy azt sem tudni, hogy az új rendeletek érinthetik-e az idei évi költségvetést.

A Portfolio elemzője hangsúlyozta:

a kormány hónapok óta azt kommunikálja, hogy a 2023-as költségvetést új alapokra kell helyeznie – elsősorban a megváltozott makrogazdasági környezet miatt.

A 2023-as költségvetést még négy százalék feletti növekedésre tervezték és fogadták el a nyáron 5,2 százalékos inflációval, és az ahhoz kötődő nyugdíjemelésekkel. Azóta az inflációs pálya lényegesen magasabbra várható: egyes elemzők 15-16 százalékos éves átlagos inflációról és pénzromlási ütemről is beszélnek, ami tíz százalékkal magasabb nyugdíjemelést is maga után vonhatna január elején.

Megváltozott a GDP-növekedési pálya is: egyes elemzők szerint Magyarország nehezen kerülheti el a recessziót, de a kormány azon van, hogy ezt mindenképpen elkerülje. Két fő terület körvonalazódik a kormányzati kommunikáció és a miniszterelnök nyilatkozatai alapján:

  • egyrészt a GDP-növekedést akár célzott programokon keresztül támogatnák, hogy összességében ne legyen jövőre negatív a növekedés.
  • A másik a rezsicsökkentésnek a megvédése, a jelenlegi rendszer fenntartása, melynek költsége százezer milliárd forintokban mérhető.

Csiki Gergely hozzátette, hogy a kormány mindent ezeknek rendel alá, és más célokra – például járulékcsökkentésre – nem lesz fedezet a költségvetésben jövőre.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×