eur:
407.53
usd:
371.3
bux:
82400.87
2025. április 8. kedd Dénes
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b) és Joánnisz Kaszulidesz ciprusi külügyminiszter sajtótájékoztatót tart Nicosiában 2022. október 24-én.
Nyitókép: MTI/AP/Pétrosz Karadjiasz

Szijjártó Péter: támogatni kellene a ciprusi földgázmezők mielőbbi kitermelését

Új források bevonására, új szállítási útvonalak építésére lenne szükség az európai energiaellátási válság megoldásához, ezért támogatni kellene a ciprusi partok közelében felfedezett földgázmezők mielőbbi kitermelését is - hangoztatta a miniszter Nicosiában.

Szijjártó Péter, ciprusi kollégájával, Joannisz Kaszulidesszel közös sajtótájékoztatóján leszögezte, hogy napjainkban Európa nagy kihívásokkal néz szembe, az ukrajnai háborúra válaszul hozott, "kudarcos" büntetőintézkedések ráadásul még nehezebbé teszik a helyzetet.

Mint közölte, az egyik legsúlyosabb problémát az energiaválság jelenti, és ezt minden olyan lépés csak tovább súlyosbítja, amely csökkenti a kontinens piacán elérhető földgáz mennyiségét. Szavai szerint ez senkit nem érhet váratlanul, ugyanis közgazdaságtudományi alapvetés, hogy a kínálat szűkülése az árak emelkedésével jár, ezért az Európai Bizottságnak inkább a források bővítésén kellene dolgoznia.

"Szankciók és ársapkák helyett újabb források bevonására, új szállítási útvonalak építésére van szükség, és ezen a téren Ciprus komoly lehetőséget jelenthet Európa számára" - mutatott rá. Majd hozzátette, a közösségnek ezért fontos lenne kitalálnia, hogyan segítheti elő a kitermelés minél hamarabbi megkezdését és egy gázvezeték megépítését a szigetországból.

Szijjártó Péter kiemelte, hogy a fegyveres konfliktus negatív hatásai rendkívül súlyosan és közvetlenül érezhetők az Ukrajnával szomszédos Magyarországon.

Kitért az inflációra és a magas energiaárakra, s kiemelte, hogy Magyarország mielőbb békét szeretne, ezért régóta hangoztatja a tűzszünet és a béketárgyalások fontosságát.

Ezzel kapcsolatban sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az európai uniós külügyi tanács ülésein az elmúlt hónapokban egyfajta "háborús retorika" uralkodott el, ami "még távolabb visz a béke reményétől".

"Minél tovább tart a háború, Európa annál jobban fog szenvedni. Néha olyan érzésem van, hogy csak néhányan állunk józanul a kérdéshez" - fogalmazott, és erre példaként hozta fel a ciprusi vezetést is.

A miniszter végezetül a kétoldalú kapcsolatokat méltatta, és arról számolt be, hogy 70 százalékkal nőtt a magyar turisták száma Cipruson a koronavírus-járvány kirobbanását megelőző évhez képest.

Hozzátette, hogy miután már háromezer magyar él a szigetországban, a kormány a diplomáciai jelenlét megerősítéséről döntött. Illetve elmondta, hogy a most aláírt felsőoktatási és kutatási együttműködési egyetértési megállapodás nyomán várhatóan nőni fog a Magyarországon tanuló ciprusi diákok száma.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Keddtől egy hónapon át zárva lesz 16 Szlovákiával közös határátkelő

Keddtől egy hónapon át zárva lesz 16 Szlovákiával közös határátkelő

A száj- és körömfájás terjedésének megakadályozása céljából Szlovákia éjféltől átmenetileg lezárt 16 Magyarországgal, és egy Ausztriával közös határátkelőt. A többi határátkelőn ideiglenesen ellenőrzéseket vezettek be. Az ideiglenes ellenőrzések május 7-én éjfélig tartanak – tájékoztatott a szlovák rendőrség.

Csizmazia Gábor: a vámoknak politikai hatásai is lesznek, ennek költségei a Trump-adminisztrációt terhelik

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének munkatársa szerint Donald Trump amerikai elnök elődje, a demokrata Joe Biden protekcionista gazdaságpolitikáját viszi tovább, de átfogó kereskedelmi megállapodások helyett konfrontatív hozzáállással.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.08. kedd, 18:00
Palkovics László
a mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos
Szumiban nyomulnak az oroszok, rohamosan fogy Donald Trump türelme - Híreink az orosz-ukrán háborúról kedden

Szumiban nyomulnak az oroszok, rohamosan fogy Donald Trump türelme - Híreink az orosz-ukrán háborúról kedden

Szumiban folytat szárazföldi hadműveletet az orosz haderő, azzal a céllal, hogy "pufferzónát" hozzanak létre a határ túloldalán. Közben heves harcok dúlnak Toreck városában és Pokrovszk külterületein is. Donald Trump amerikai elnök már nagyon várja, hogy sikerüljön megállapodni az oroszokkal a tűzszünetről, a Kreml tegnap is kvázi-pozitív választ adott, de az EU-s vezetők szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök csak az időt húzza. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×