eur:
409.28
usd:
360.83
bux:
84947.5
2025. április 11. péntek Leó, Szaniszló
Pekingi büfék előtt vásárlók 2022. augusztus 15-én. A kínai jegybank, a Kínai Népi Bank (PBOC) csökkentette az alapkamatot, mert júliusban a vártnál kevésbé nőtt a kiskereskedelmi forgalom és az ipari termelés.
Nyitókép: MTI/EPA/Mark R. Cristino

Semmivé válhat Kína nagyhatalmi pozíciója

Az előrejelzések szerint 50 éven belül egymilliárd alá esik az elöregedő kínai társadalom népessége. A technológiai és ipari fejlesztéseket így hamar felválthatják az egészségügyre és nyugdíjbiztosításra fordítandó állami költségek.

Bár Kínában 2016-ban eltörölték a közel negyven évig hatályban lévő egygyermekes politikát, sőt tavaly óta már különböző adókedvezményekkel és más pénzügyi támogatásokkal is arra ösztönzik a nőket, hogy három gyereket szüljenek, az elmúlt öt évben folyamatosan csökken a születések száma – míg a 2016-os csúcson 17,9 millió újszülöttet regisztráltak Kínában, addig 2021-ben ez 10,6 millióra csökkent, ami 1949 óta a legalacsonyabb szám.

A tavalyi negatív születési rekord nemcsak 11,5 százalékos csökkenést jelentett az előző évhez képest, hanem azt is, hogy a teljes termékenységi arányszám (amely azt mutatja, hogy egy nő hány gyereket szülhet élete során) 1,15-ig zuhant.

Kína népessége az elmúlt hatvan évben 660 millióról 1,4 milliárd fölé emelkedett, és az ország ezzel párhuzamosan a világ egyik vezető gazdasági nagyhatalmává nőtte ki magát, de az említett trendek miatt már

a jövő évtől folyamatos népességcsökkenés, a lakosság elöregedése és az ebből következő gazdasági hanyatlás várható az országban

– írja a Qubit.

Mint olvasható, a családtámogatások ellenére bekövetkező népességcsökkenést gyakran a kínai társadalomban mély nyomot hagyó egygyermekes politika számlájára írják, és annak hosszú távú hatásaként írják le: a lakosok hozzászoktak a kisebb családokhoz, gazdaságilag is arra rendezkedtek be; kisebb lakásokban élnek, és a családi költségeiket is egy utódra tervezik. A demográfiai válságon az sem segít – jegyzik meg –, hogy egyre idősebb korban kötnek házasságot a kínaiak, és az adatok szerint minél később kerül sor az esküvőre, annál inkább csökken a családalapításra való hajlam.

A fent említett folyamatoknak az ország gazdaságára is óriási hatásuk lesz. A munkaképes korú kínaiak száma már 2014-ben a csúcsra ért, és azóta egymilliárd fő alá csökkent, de a zuhanás az évszázad végéig sem áll meg, és már a 2080-as évekre a mai szám harmadára zsugorodik. Ezzel párhuzamosan a 65 év felettiek száma egyre nő, és bár a mai közel 200 millió nyugdíjas száma a 2050-es években 450 millió körül csúcsosodik, a két korcsoport egy ponton, a 2080-as években találkozik, és onnantól több nyugdíjasa lesz Kínának, mint munkaképes állampolgára.

Mivel az ország az elmúlt évtizedekben az úgynevezett demográfiai hozadékának köszönhette a meredek gazdasági felemelkedését, az ellentétes jövőbeli trendek gazdasági hanyatlást vetítenek elő. Arról nem beszélve, hogy több erőforrást kell majd fordítaniuk az idősödő lakosság igényeinek kielégítésére, vagyis az egészségügyi, orvosi és idősgondozási szolgáltatásokra – írja a mások mellett a Qubit.

Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: így alakítják át a világgazdaságot Donald Trump védővámjai

Elemzők az Arénában: így alakítják át a világgazdaságot Donald Trump védővámjai

Miért kerül hullámvasútra az amerikai mellett a világ legtöbb tőzsdéje Donald Trump vámbejelentése után? Miért jött hirtelen felpattanás a piacokon?Mire számítanak a befektetők? Ezekre a kérdésekre is kereste a választ az InfoRádió Aréna című műsorában Nyeste Orsolya, az Erste vezető elemzője és Madár István, a Portfolio vezető elemzője.

Kemenesi Gábor a száj- és körömfájás vírus eredetéről: nem kell előállítani, ott van a réten

A virológus szerint a ragadós száj- és körömfájás vírusa valóban előállítható kémcsőben, de nincs sok értelme, mert több ázsiai országban begyűjthető a réteken, hiszen ott folyamatosan jelen van és fertőz. Kemenesi Gábor arról is beszélt az InfoRádióban, hogy mi utalhat mesterséges előállításra egy vírusnál.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.14. hétfő, 18:00
Magyar Levente
a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára
Tovább eszkalálódik a vámháború, reagálnak a tőzsdék

Tovább eszkalálódik a vámháború, reagálnak a tőzsdék

Hatalmas kilengéseket láthatunk a világ tőzsdéin: tegnapelőtt még annak örültek kitörő lelkesedéssel a befektetők, hogy Donald Trump amerikai elnök Kína kivételével egy 90 napos szünetet rendelt el a vámintézkedéseknél, tegnap viszont már újra az eladók kerültek fölénybe az amerikai tőzsdéken, ahol a vezető indexek 2,5-4,5 százalék mínuszba estek. Ma reggel jól indult a nap az európai börzéken, jött azonban a hangulatromlás, mivel bejelentette Kína, hogy 84%-ról 125%-ra emelik az amerikai termékekre a vámokat, válaszul Trump elnök tegnapi bejelentésére. Közben az amerikai tőzsdéken vegyes elmozdulások látszanak, a vezető indexek előző napi záróértékeik közelében mozognak. Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni! Információ és jelentkezés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×