eur:
402.22
usd:
371.69
bux:
90508.42
2025. március 31. hétfő Árpád
Nyitókép: Mischa Keijser/Getty Images

Gázpiac - Az Egyesült Államok kemény falba ütközött

Épp azon dolgozik Washington, hogy a megemelkedett árakon már piacképes palagázt minél nagyobb mennyiségben exportálja, többek között Európába is. Ám a kivitel veszélybe került.

Folyamatos nyomás alatt tartja az amerikai kormányzat a hidraulikus kőzetrepesztéses technológiát alkalmazó amerikai olaj- és gázcégeket. Egyrészt a hazai kitermelés növelése révén szeretné lenyomni a világpiaci olajárakat, másrészt az exportot akarja felhasználni arra, hogy növelje befolyását a globális, de főleg az európai olaj- és cseppfolyós gáz (LNG) piacon - kezdte összeállítását a vg.hu.

A portál a Reuters hírügynökséget idézve arról ír, hogy az amerikai LNG kivitel az idei első félévben 12 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi helyzethez képest, így meghaladta a másik két LNG nagyhatalom, Katar és Ausztrália exportját. A 100 dollár környéki olajár és az egekben lévő gázárak a magánszektor számára vonzóak is az új mezők nyitásához, ám komoly problémát okoz, hogy nincs elegendő berendezés a kitermelés növeléséhez.

A következő másfél év során a kitermelésnövelés legfőbb akadálya a berendezések hiánya marad, miközben megmaradnak a dráguló hitelek, a beszállítói láncok akadozottsága, a munkaerőhiány jelentette további nehézségek a Reutersnek nyilatkozó szakértők szerint.

Az amerikai nyersolaj kitermelés az idén éves átlagban

naponta 11,9 millió hordóra eshet vissza a pandémia előtti rekordszintet jelentő 12,3 millióról

- áll az US Energy Information Administration előrejelzésében.

Címlapról ajánljuk
Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Európa a mozgósítható haderő és bizonyos katonai eszközök tekintetében jelentős mértékben függ az Egyesült Államoktól, a teljes leválás rövid távon nem lehet reális cél – mondta az InfoRádióban Olekszij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány junior kutatója. A biztonságpolitikai szakértő hozzátette: a legnagyobb amerikai függés a kiegészítő eszközöknél figyelhető meg, a logisztikában óriási a lemaradása Európának.

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
A magyar tőzsde sem úszta meg az esést

A magyar tőzsde sem úszta meg az esést

Nagyobb eséssel indult a hét az ázsiai tőzsdéken, ezt követően pedig Európában is lefelé vették  az irányt a részvényindexek, miután a piaci szereplőket általánosságban az amerikai recessziós félelmek, illetve a szerdán élesedő vámok aggasztják. Egy ilyen bizonytalan környezetben megfelelő menekülőeszköz az arany: a nemesfém jegyzése ennek megfelelően hétfő reggel újabb történelmi csúcsot ért el. Gazdasági események szempontjából a német kiskereskedelmi forgalom, valamint olasz és német inflációs adatokra ajánlott figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 31. 09:50
2025. március 31. 09:37
×
×
×
×