eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 6. szombat Csaba
Manometer pressure gas line with valve
Nyitókép: zorandimzr/Getty Images

Különleges földgázkészletet hoz létre a kormány, különleges hitelből

A kormány komoly lépéseket tesz a földgáztartalékok bővítése érdekében a téli hónapokhoz közeledve.

Különleges földgázkészlet létrehozásáról döntött a kormány – derül ki a csütörtök éjjel megjelent Magyar Közlönyből.

A kormányrendelet kimondja, hogy a különleges földgázkészlet az energiapolitikáért felelős miniszter (Palkovics László) által meghatározott földgázmennyiség, amelyet a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség – a 260/2022. (VII. 21.) rendeletben meghatározottak szerint – hoz létre, tároltat és értékesít. A különleges földgázkészlet a MSZKSZ tulajdonát képezi, amit 2023. április 1-jéig tart fent. Értékét a miniszter rendeletben határozza meg, azzal, hogy

annak mértéke legfeljebb 7 811 000 MWh, ami átszámolva 740 millió köbméter gázt jelent.

A közlönyből mások mellett az is kiderül: ha Magyarország földgázellátásának biztosítása érdekében szükséges, úgy a miniszter rendeletben dönt a különleges földgázkészlet felhasználásáról.

A Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség által értékesített földgáz utáni árbevételt a különleges földgázkészlet létrehozására és fenntartására felvett hitelek törlesztésére fordítja – olvasható.

Miből?

Mindeközben egy szintén csütörtök este – „A különleges földgázkészlet létrehozásához szükséges földgáz beszerzését szolgáló hitelhez kapcsolódó egyedi állami kezesség vállalásáról” címmel – megjelent kormányhatározatban a kormány felhatalmazta Varga Mihály pénzügyminisztert, hogy a Magyar Állam nevében a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetségnek a különleges földgázkészlet létrehozásához szükséges földgáz beszerzése finanszírozása céljából megkötött hitelszerződéséhez kapcsolódóan 100 százalékos mértékű készfizető egyedi állami kezességet vállaljon a legfeljebb 1 850 000 000 euró tőkeösszegű hitelből eredő pénzügyi kötelezettségek teljes körére.

Vagyis az ország számára biztosítandó plusz, különleges földgázmennyiség beszerzésére mai árfolyamon számolva

736 milliárd forint értékű hitelt készül felvenni az állam

– összegzi a Portfolio, ami szerint a legrosszabb forgatókönyvekre készül a kormány, fenti döntései ugyanis arra utalnak, hogy arra számít, őszre-télre súlyos ellátási gondok lehetnek Európában a földgáz esetében, ezért tartalékkal készül a súlyosabb időszakra és ezt újfajta megoldással finanszírozza. Az ügy sürgésségét mutathatja, hogy nem nyilvános pályázat útján valósul meg.

A gazdasági portál arra is felhívja a figyelmet, hogy érdekes mód, a szénhidrogén szövetség (ami egy speciális, sajátos jogi személy, nem költségvetési szerv) épp akkor vesz fel a jelek szerint szindikált banki hitelt, amikor Szijjártó Péter csütörtökön Moszkvában tárgyalt Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel további 700 millió köbméter orosz gáz megvételéről, ami kísértetisesen közel áll a rendeletben emíltett különleges földgázkészlet – 740 millió köbméteres – mértékéhez.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor Moszkvában: „azt akarta megtudni, merre van a békéhez vezető legrövidebb út”

Európának a béke a legfontosabb. A magyar EU-elnökség a következő félévet – az akkor végzendő munkát – békemissziónak tekinti - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtótájékoztatóján pénteken Moszkvában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Ukrajna újjáépítésének és stabilizációjának sikere szorosan összefonódik a nemzetközi támogatás és a helyi reformok hatékonyságával. Az országnak stratégiai lépéseket kell tennie a gazdasági diverzifikáció, a humán tőke fejlesztése és az infrastrukturális modernizáció terén, hogy hosszú távú fenntartható fejlődést érjen el – vélik el a Centre for European Policy Studies kutatói, akiknek friss jelentése szerint a további nemzetközi, főként piaci befektetések legkomolyabb visszatartó ereje nem a háború, hanem a szükséges politikai reformok végrehajtása.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×