eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda Garibaldi utcai sajtótermében 2022. május 26-án.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Új részletek derültek ki az extraprofitadókról

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter arról beszélt, melyik adó maradhat 2023 után.

Ismert, pénteken a 2023-as költségvetésről szóló törvényjavaslathoz benyújtott fejezeti kötetekből kiderült, hogy az eredeti tervektől eltérően egyes különadók nem rövid távra szólnak, 2023-ban is velünk lesznek. A fejezetek alapján

  • 2023-ban visszavezetik a reklámadót, 15 milliárd forintnyi bevételt remél belőle a kormány, és utána fokozatosan növekedhet, vagyis nem csak két évre szól
  • a tranzakciós illeték esetében már 2023-as és 2024-es bevételi tervek is napvilágot láttak, 323, illetve 335 milliárd forint képében
  • a légitársaságok különadója is stabilizálódik, évente 30 milliárd forint folyhat be ebből - 2026-ig.

Hétfőn Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a KAVOSZ-szal tartott közös sajtótájékoztatót, ahol - mint a Portfolio.hu tudósítása rámutat - tisztázódott néhány részlet.

A tranzakciós illeték esetén arról beszélt a tárcavezető, hogy ez az adó már előtte is létezett, most a maximum határát módosította a kormány 6000 forintról 10000 forintra az átutalások esetén. "Ez egy inflációs igazítás nyomán történik meg. Adott esetben indokolható, ha egy finomhangolás történik az adó esetében" - fejtette ki.

A légitársaságok különadója szerinte más országokban is létezik, nem a válsághoz kapcsolódóan került bevezetésre, hanem sokkal korábban, és adott esetben, átnevezve fennmaradhat a következő időszakban.

A reklámadóról azt mondta, az mindig létezett, de az EU vizsgálata miatt felfüggesztették. Nem bevezetik, hanem januártól aktiválódik az uniós döntése szerint. A reklámadó nem is egy új adó, amit bevezetünk, hanem a felfüggesztés kifut és január 1-től életbe lép a kulcs. "Ezt az adót nem mi vezetjük be, hanem letelik a moratórium" - emelte ki.

Nagy Márton szerint az "extraprofitadó" alatt nagyrészt a bankok és az energiaszektor többletnyereségéről van szó. "Ez az igazi nagy terhelés és ennek a nagy terhelésnek két éven túl nem szabad fennállnia" - tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Véres harcok dúlnak a Kongói DK-ban – háromezer áldozat a koltáncsempészet árnyékában

Véres harcok dúlnak a Kongói DK-ban – háromezer áldozat a koltáncsempészet árnyékában

Ruanda az elmúlt években reguláris hadsereggé fejlesztette az M23 nevű tuszi milíciát, amely a korábbi súlyos vereségek után az elmúlt hetekben már komoly katonai sikereket ért el Észak-Kivu tartományban – mondta az InfoRádióban a Migrációkutató Intézet igazgatója. Marsai Viktor arról is beszélt, rengeteg helyi lakosnak teljesen mindegy, ki uralja a területet, csak azt szeretnék, hogy legyen béke, stabilitás és kiszámíthatóság.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Három betű, ami nem hagyja nyugodni Amerikát – De mit is jelent egyáltalán?

Három betű, ami nem hagyja nyugodni Amerikát – De mit is jelent egyáltalán?

Tavaly júliusban néhány republikánus képviselő azt hangoztatta, Kamala Harris alelnök csak a származása és a neme miatt jutott pozícióhoz, miután a volt kaliforniai szenátor átvette a demokrata párti elnökjelöltséget Joe Bidentől. Idén a halálos áldozatokkal járó, Los Angeles környéki erdőtüzek közepette Kristin Crowley tűzoltóparancsnokot azért támadták, mert a tűzoltóságon belül nagy hangsúlyt fektet a sokszínűségre. A pár héttel ezelőtti washingtoni helikopterbaleset kiváltó okai kapcsán szintén előkerültek ugyanezek a vádak, különösen Donald Trump amerikai elnök kormánya részéről. A három közelmúltbeli esetet három betű, a D, az E és az I köti össze. De ha már ennyit emlegetjük, mit takar pontosan ez a rövidítés, és mi vezetett odáig, hogy az amerikai politika egyik legmegosztóbb kérdésévé váljon?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×