eur:
410.9
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: PIxabay

Alternatív megoldás az élelmiszerhiányra: heti egy szabadnap

Srí Lanka közszférájának dolgozói azért kapnak hetente egy szabadnapot, hogy maguk termeljenek élelmiszert.

A 22 milliós szigetország olyan komoly gazdasági váláság előtt áll, amilyennel több mint hetven éve nem szembesült: a súlyos devizahiány miatt nehezen tudja kifizetni olyan importáruk, mint az élelmiszer, az üzemanyag és a gyógyszerek árát – írja a BBC.

A kormány javasolta a helyzet enyhítésére, hogy a következő három hónapban a közszférában dolgozó egymillió Srí Lanka-i péntekenként otthon maradhasson – ez részben azt a célt szolgálja, hogy a munkahelyükre az üzemanyaghiány miatt nehezen bejutók gondjai mérséklődjenek, részben pedig azt, hogy ezeket a napokat zöldség és gyümölcs termesztésére tudják fordítani, melyet maguk és családjaik élelmezésében használhatnak fel. Ehhez segítséget is kapnak a tervek szerint.

"Helyénvalónak tűnik, hogy a kormánytisztviselőknek a hét egy munkanapjára szabadságot adjunk, és

biztosítsuk számukra a szükséges eszközöket,

hogy mezőgazdasági tevékenységet folytathassanak az udvarukon vagy máshol a jövőben várhatóan fellépő élelmiszerhiány megoldására" – áll a kormány hírportálján közzétett közleményben.

Ranil Wickremesinghe Srí Lanka-i miniszterelnök június elején úgy fogalmazott, az országnak idén legalább ötmilliárd dollárra – több mint 1900 milliárd forintnak felel meg az összeg – van szüksége az alapvető importköltségek kifizetésére. A kormány tárgyalásokat folytat egy gazdasági mentőcsomagról, az IMF küldöttsége várhatóan jövő hétfőn érkezik a fővárosba, Colombóba.

A Srí Lanka-i rúpia értékének csökkenése, a nyersanyagok világpiaci árának emelkedése és bizonyos műtrágyák betiltása – amelyet mostanra feloldottak – hozzájárultak ahhoz, hogy

az élelmiszerárak több mint 57 százalékkal emelkedtek áprilisban.

Mahinda Amaraweera, az ország mezőgazdasági minisztere felszólította a gazdákat, hogy termeljenek több rizst.

"Arra kérünk minden gazdát, hogy a következő öt-tíz napban menjenek ki a földjeikre és termesszenek rizst" – fogalmazott. A kormány ugyanakkor adókat emelt, hogy ez segítse őket a pénzügyek rendbetételében.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×