eur:
411.36
usd:
392.52
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Fatih Birol, executive director of the International Energy Agency (IAE), during a panel session on the opening day of the World Economic Forum (WEF) in Davos, Switzerland, on Monday, May 23, 2022. The annual Davos gathering of political leaders, top executives and celebrities runs from May 22 to 26. Photographer: Hollie Adams/Bloomberg via Getty Images
Nyitókép: Hollie Adams/Bloomberg via Getty Images

Baljós jelzés érkezett Davosból

A globális olajpiacok előtt álló kihívásokról beszélt a Nemzetközi Energia Ügynökség vezérigazgatója, kiemelve: a kínai kereslet jelentős hatással lehet a következő hónapokban.

A CNBC tudósítása szerint Fatih Birol a Davosban zajló Világgazdasági Fórumon adott hétfői interjúban sötét képet festett a jelenlegi helyzetről, az olajárat magasnak nevezte, hozzátéve, hogy ez kockázatot jelent a gazdasági fellendülésre nézve, különösen az importra szoruló fejlődő országokban – írja a Portfolio.

„Ez a magas élelmiszerárakkal együtt veszélyes, lépésről lépésre recesszióba taszíthatja a világot” – figyelmeztetett az IEA vezérigazgatója.

Az orosz–ukrán háború következtében a kínálattal kapcsolatos aggodalmak tartják nyomás alatt az olajpiacot, jelenleg is 110 dollár felett áll a Brent és a WTI árfolyama. Fatih Birol szerint a piac a következő hónapokban további kihívásokkal nézhet szembe. Remélhetőleg az Egyesült Államokból, Brazíliából, Kanadából érkező keresletnövekedést ellensúlyozni tudja a nagy olajkitermelők, például a Közel-Kelet felől érkező kínálatnövekedés.

„Különben csak reménykedhetünk abban, hogy nem lesz nagy baj az olajpiacon…, hogy a kínai kereslet gyenge marad” – fűzte hozzá megjegyezve: ha Peking visszatér a megszokott fogyasztásához és trendjéhez, akkor nagyon nehéz nyár vár a világra.

Az interjú során a szektorban elkönyvelt jelentős profitokról is kérdezték a Nemzetközi Energia Ügynökség vezetőjét, aki szerint ezeket az összegeket arra kellene fordítani, hogy kiváltsa a világ az orosz olajat és földgázt. Reményét fejezte ki, hogy a tiszta energiába, a napenergiába, szélenergiába, hidrogénbe és a tárolásba ömlenek ezek az összegek.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×