Csiki Gergely megfogalmazása szerint első hallásra óriási, szinte sokkoló adatnak tűnhet az 5101 milliárdos hiány, főleg annak fényében, hogy a 2021-ről van szó, amikor már nem a koronavírus-járvány okozata válság évét éltük, szemben 2020-szal, amikor egyébkét hasonló mértékű, 5 ezer milliárd fölött pénzforgalmi hiány jött össze. Ráadásul a Pénzügyminisztérium becslése szerint az elmúlt évben 6,4 százalékos GDP-növekedés volt a magyar gazdaságban, ami rekord sebességnek számít, és ennek ellenére alakul 5 ezer milliárd forint fölötti, önkormányzatok nélkül számolt költségvetési hiány. Tehát ezek függvényében ez óriásinak tűnik – ismételte meg a szakértő.
A hiányt illetően egyelőre csak előzetes adatok állnak rendelkezésre, vagyis a Pénzügyminisztérium csak pár jelentősebb költségvetési kiadást közölt:
- nyugellátásra 4200 milliárd forintot,
- a kórházakra, gyógyító-megelőző kasszára 1880 forintot fordított, amiben szerepet játszott az orvosok 2021-ben elindult jelentős béremelési folyamata.
Illetve néhány egyszerűbb kiadási tételt, úgymint:
- versenyképességnövelési támogatás 96 milliárd forint,
- agrártámogatások 90 milliárd forint,
- turisztikai kiadások szintén 90 milliárd forint értékben.
Csiki Gergely az utóbbi tételeket illetően megjegyezte, ezek láthatóan egyedi költségvetési beruházási döntések voltak, amik olyan mértékben megszaladtak, hogy tavaly év végén a kormánynak 350 milliárd forintos kiigazításról kellett döntenie, és kellett átütemeznie későbbi időpontokra.
Az idei évi várakozásokat illetően elmondta: a költségvetési hiány tervek szerint 4,9 százalék lesz, szemben a korábbi 5,9 százalékos kormányzati céllal, amit egy 750 milliárd forintnyi kiigazítással érnek el, így a már említett múlt év végi 350 milliárddal együtt, néhány hónap leforgása alatt ezermilliárd forintnyi beruházást fagyasztanak be, csoportosítanak át. Közben nem elfejetendő azonban – tette hozzá a Portfolio munkatársa –,
2022 első hónapjaiban óriási költségvetési lazítás vagy fiskális kiadás lesz
a 13. havi nyugdíj egyösszegű kifizetésével, valamint a családoknak szánt adóvisszatérítés, több mint 600 millió forint értékben. Ezek az év első felében jelentősen megterhelik majd a költségvetést, így elképzelhető, hogy a korábbiakhoz képes szokatlan költségvetési hiánypálya lefutása alakul majd ki 2022-ben.