Infostart.hu
eur:
397.61
usd:
341.43
bux:
101264.5
2025. július 28. hétfő Szabolcs
Nyitókép: Pixabay

Kedvező információk érkeztek az építőanyagpiacról

Megállt az áremelkedés, sőt egyes termékek ára csökkenni kezdett a piacon – mondta Gyutai Csaba kormánybiztos.

Szeptemberben már bizonyos építőipari termékek ára csökkenni kezdett, és októberre már 10-15 százalékos csökkenés alakult ki egyes termékköröknél. Igaz, a járvány előtti szinthez képest még mindig magasabbak az árak – mondta Gyutai Csaba, az építőanyagok drasztikus áremelkedésének megfékezésével és a kialakult termékhiány enyhítésének feladatával négy hónappal ezelőtt megbízott kormánybiztos a novekedes.hu-nak.

Mint fogalmazott, egyes alapanyagok – kiváltképp a fűrészáru és az acélipari termékek – áremelkedését a világpiaci trendek alakították és alakítják, ugyanakkor számos külföldi tulajdonú építőipari alapanyagot előállító vállalkozás elsősorban az anyavállalata piacait elégítette ki például Németországban és Ausztriában, így hiány keletkezett a magyar piacon.

A bevezetett intézkedések hatására az építési termékek és építőanyagok árában tapasztalt drasztikus emelkedés idén a harmadik negyedévre több termékkör esetében is megtörni látszik, az árak konszolidációja megkezdődött, a kínálat mostanra felzárkózott a kereslethez, a piac beruházások tervezését nehezítő kiszámíthatatlansága megszűnt. Az ÉVOSZ nyilatkozatai szerint szeptemberben bizonyos termékek ára csökkenni kezdett, a gyártók ma már olcsóbban juthatnak fához, műanyaghoz és acélhoz, mint egy-két hónappal ezelőtt. Ha kifut a korábban magas áron beszerzett mintegy másfél havi készlet, akkor a kereskedelmi árakban is érvényesülhet az árkülönbség.

"Nagyjából 10-15 százalékkal mérséklődtek az árak, ami messze van attól, ahonnan indultak, és a korábbi szintre már nem is fognak visszatérni" – tette hozzá. Idén az év első felében egyes meghatározó termékek esetén akár 40-80 százalékos árnövekedés is tapasztalható volt a KSH adatai szerint. Jövőre sem várható az építőipari kereslet csökkenése, így várhatóan az építőanyagok felvevőpiaca is folyamatosan pörögni fog.

Jelenleg a magyar piacon felhasznált alapanyagok és termékek mintegy 60 százalékát állítják elő itthon, de van olyan terület, amelyen egy magyar tulajdonú gyártó sem működik, ezért fontos feladat a hazai építőanyaggyártók fejlesztéseinek támogatása.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Jön a 40. Magyar Nagydíj: az F1 vezérigazgatója szerint mindenkinek úgy kellene építkeznie, mint a magyaroknak

Jön a 40. Magyar Nagydíj: az F1 vezérigazgatója szerint mindenkinek úgy kellene építkeznie, mint a magyaroknak

Gyulay Zsolt elnök-vezérigazgató a felvezető sajtótájékoztatón közölte: a felújításokat követően Silverstone után a Hungaroringé lett a második legnagyobb boxkapacitás a Forma–1-ben. A vasárnapi futam előtt különleges szurkolói programok, játékok lesznek, a pilótákat pedig az olimpiai bajnok magyar férfi párbajtőrcsapat tagjai oktatják majd a sportág rejtelmeire. A dobogósoknak járó trófeákat idén is a Herendi Porcelánmanufaktúra készítette, a festésen tulipán, szegfű és gránátalma is található, a szín pedig kevert és több festék titkos receptúrájából állt össze.

Amerikai–európai vámegyezség: a német ipar szerint ennek még súlyos ára lesz

Washington és Brüsszel vámháborúja egy időre legalábbis csillapodott Donald Trump és Ursula von der Leyen hétvégi skóciai megállapodása nyomán. Az egyezséget már a hét közepén sejteni lehetett, mint ahogy azt is, hogy az Egyesült Államok "csak úgy", aligha hátrál meg.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Bod Péter Ákos elárulta, miért maradt le a magyar gazdaság

Bod Péter Ákos elárulta, miért maradt le a magyar gazdaság

Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása A mai műsor első részében arról volt szó, hogy miért döcögött az elmúlt években és döcög máig is a magyar gazdaság, ráfogható-e kizárólag külső okokra ez a teljesítmény, és komolyan vehetők-e az osztrák életszínvonal utolérésére vonatkozó tervek. Vendégünk Bod Péter Ákos, egyetemi tanár, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke volt. A második részben az amerikai–uniós vámmegállapodás részleteit vettük górcső alá Sasvári Marcell, a Portfolio uniós ügyekkel foglalkozó elemzője segítségével.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×