eur:
411.18
usd:
394.25
bux:
79365.25
2024. november 22. péntek Cecília
Paper and pulp mill
Nyitókép: hxdyl / Getty Images

Együttes erővel támad a papíripar két ellensége

Úgy tűnik, nem tud a szektor megbirkózni a járvány és a műanyagtermékek betiltása együttes hatásával.

Két hatás, a világjárvány és a műanyag termékek betiltása egyszerre "ütötte" a papíripart; a G7.hu összeállításából kiderül, az ágazat cégei már tavasszal soha nem látott áremelkedésre panaszkodtak, mostanra azonban számos alapanyagból és köztes termékből az ellátás is akadozik.

Több szalvéta már most hiányzik a boltok polcairól, és vécépapírból is szűkül a kínálat, ahogy papírzacskóból és papírcímkéből is kevesebb elérhető, ugyanígy nehezebben kötnek könyveket keményebb papírba.

A Nyomda- és Papíripari Szövetség - széles körű szakmai konzultációt követően - október 14-én megkongatta a vészharangot "magyarországi nyomdai felhasználású papíralapanyag-ellátási nehézségeivel" kapcsolatban.

Az összetevők közül az egyik legnagyobb baj a cellulóz ára: a tavaly őszi mélyponthoz képest fél év alatt több mint 40 százalékot drágult. A trend pedig azóta annyit változott, hogy lassult a növekedés üteme, de szeptemberben már így is minden korábbi csúcs megdőlt. Ezt követte a mennyiségi hiány.

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×