Több mint egy hete a 360-as szint felett tartózkodik a forint. Hétfőn este már 365,59 forinton állt a jegyzés.
Régóta tudjuk azt, hogy a gyenge forint nyertesei elsősorban az exportra termelő vállalatok, amelyeknek viszonylag kicsi az importigényük, tehát amelyek euróban vagy dollárban értékesítik a termékeiket, és költségeik nagy része forintban jelentkezik. Ők lehetnek ennek a helyzetnek a nyertesei – mondta érdeklődésünkre a Portfolio elemzője. Beke Károly szerint ezen keresztül az export erőteljesebb növekedése a gazdasági növekedésre is jótékony hatással lehet.
És akkor azok a vesztesek, akik függnek az importtermékektől?
„Azt mondhatjuk, hogy gyakorlatilag már szinte mindenki függ az importtermékektől Magyarországon.
A háztartásoktól kezdve a vállalkozásokig szinte mindenki. Elég csak a nyersanyagokat említeni: szinte minden nyersanyagból importra szorul Magyarország. Egyértelműen ennek a helyzetnek a hátrányait azok érzékelik, akik vásárolnak. Most a tartós fogyasztási cikkek árában jelenhet meg a gyengébb forintárfolyam, tehát elsősorban azok járhatnak rosszabbul, akik a közeljövőben ilyen cikkeket terveznek vásárolni” – fejtette ki az elemző.
Példaként említette a külföldről behozott elektronikai cikkeket vagy autókat – utóbbi esetében kitérve arra, hogy az autópiac sajátosságai miatt szinte lehetetlen új autót kapni a mai helyzetben.
Beke Károly szerint a mindennap vásárolt termékek árában is megmutatkozhat a gyenge forintárfolyam. Az élelmiszert is kell országon belül szállítani, és az üzemanyagok ára nagyban függ az olaj világpiaci árától. Ha az olajár dollárban emelkedik, és még mellé a forint gyengül, ez a hatás erőteljesebb lesz Magyarországon, nagyobb mértékben emelkedik az üzemanyagok ára. Ezért minden termék árába valamilyen mértékig beépül a gyengébb forintárfolyam, de ez a hatás ez kisebb, mint az olyan termékek esetében, melyeket külföldről kell importálni – hangsúlyozta.
A gyenge forintra nem lehet azt mondani, hogy gazdasági szempontból előnyös vagy hátrányos. Az elemző szerint évek óta megy a vita Magyarországon, hogy melyik az erősebb: az export hatás vagy az importárakon keresztül megmutatkozó hatás.
Az utóbbi években annyi változás történt, hogy a devizahitelek kikerültek, vagyis
attól nem kell tartani, hogy a gyengülés a törlesztőrészletek emelkedésével jár.
Beke Károly úgy látja, továbbra sincs egyértelmű pozitív vagy negatív szaldója annak, hogy a forint gyenge, egyéni helyzettől függ, hogy kinek pozitív és kinek negatív a mérleg.