eur:
407.91
usd:
360.17
bux:
87215.22
2025. április 16. szerda Csongor
Munkagépek dolgoznak az aszfaltozás előtt álló XVIII. kerületi Lajta utcában 2019. július 8-án. Ezen a napon átadták a budapesti útépítési program keretében elkészült első XVIII. kerületi utat. Az eseményen Tarlós István főpolgármester közölte: a tervek szerint négy éven belül az összes budapesti belterületi földutat leaszfaltozzák. A program első körében 13 kerület pályázott eredményesen, és így 181 földutat, mintegy 41-42 kilométer hosszúságban látnak el szilárd burkolattal.
Nyitókép: Munkagépek dolgoznak az aszfaltozás előtt álló XVIII. kerületi Lajta utcában 2019. július 8-án. (MTI/Máthé Zoltán)

Nagyobb magyar növekedést vár már az IMF is

Az Európai Unióban csak Észtországban és Írországban számítanak nagyobb GDP-emelkedésre az idén, mint nálunk.

Jelentős mértékben feljavította előző prognózisához képest magyar gazdasági növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook, WEO) jelentésében. Eszerint a közép-kelet-európai régióban Magyarország éri el az idén a legnagyobb GDP-növekedést.

Az IMF prognózisa szerint a magyar bruttó hazai termék

  • az idén 7,6 százalékkal,
  • jövőre pedig 5,1 százalékkal

növekszik.

Az IMF az előző, júliusi jelentésében nem tért ki Magyarországra. Azt megelőző, áprilisi előrejelzésében 4,3 százalékos GDP-növekedést jelzett az idei évre, 2022-re pedig 5,9 százalékosat. Egy évvel ezelőtt, tavaly októberben 3,9 százalékos GDP-növekedést jelzett Magyarországra 2021-re az IMF.

Tavaly 5 százalékkal esett vissza a magyar gazdaság teljesítménye.

Az IMF aktuális prognózisa a tavalyi 3,3 százalék után 4,5 százalékos inflációt jelez az idei évre Magyarországon, és 3,6 százalékosat 2022-ben. Az áprilisi prognózisban mérsékeltebb, 2021-re 3,6 százalékos, 2022-re pedig 3,5 százalékos inflációt jelzett az IMF. Az áprilisban tett idei inflációs előrejelzés 0,2 százalékponttal haladta meg az októberi 3,4 százalékos becslést.

A munkanélküliségi ráta a tavalyi 4,1 százalékkal megegyező lesz az idén is, majd 2022-ben 3,8 százalékra csökken. Áprilisban 3,8 százalékos munkanélküliségi rátát jelzett az idei évre az IMF és 3,5 százalékosat 2022-ben. Tavaly októberben még 4,7 százalékos munkanélküliségi rátát jelzett 2021-re az IMF.

  • Lengyelország az IMF prognózisa szerint az idén is és jövőre is 5,1 százalékos GDP-növekedést ér el a tavalyi 2,7 százalékos csökkenés után. Az infláció az idén Lengyelországban 4,4 százalékos, jövőre 3,3 százalékos lesz.
  • Románia a tavalyi 3,9 százalékos csökkenés után az idén 7,0 százalékos GDP-növekedést ér el, 2022-ben pedig 4,8 százalékosat. Az infláció az idén 4,3 százalék, jövőre 3,4 százalék lesz.
  • Horvátországban a tavalyi 8,0 százalékos visszaesés után az idén 6,3 százalékkal, 2022-ben 5,8 százalékkal nőhet a bruttó hazai termék. Az infláció 2,0 százalékos lesz az idén is és jövőre is.
  • A Cseh Köztársaságban 3,8 százalék lesz az idei GDP-növekedés és 4,5 százalék jövőre a 2020-as 5,8 százalékos csökkenés után. Az infláció az idén 2,7 százalék, jövőre 2,3 százalék lehet.
  • Szlovákia az idén 4,4 százalékos, jövőre 5,2 százalékos növekedést ér el a tavalyi 4,8 százalékos GDP-csökkenés után. Az infláció az idén 2,4 százaléknál, jövőre 3,0 százaléknál alakulhat.
  • Szlovéniában 6,3 százalékos GDP-növekedésre számít az idén az IMF, jövőre pedig 4,6 százalékosra. A szlovén GDP tavaly 4,2 százalékkal csökkent. Az infláció az idén 1,4 százalékos, jövőre 1,8 százalékos lehet.
  • Ausztriában 3,9 százalékos lesz az idén és 4,5 százalékos jövőre a GDP-növekedés. Az infláció az idén 2,5 százalék, jövőre 2,4 százalék lehet.

A magyarországi 7,6 százaléknál nagyobb növekedést az EU-ban

Észtország ér el az idén, 8,5 százalékosat, Írország pedig 13,0 százalékosat.
Címlapról ajánljuk

Levették Rogán Antalt az amerikai szankciós listáról

Az amerikai pénzügyminisztérium levette Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert a szankciós listáról, ami világosan bizonyítja azt, hogy más szelek fújnak Washingtonban - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.16. szerda, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Elromlott a hangulat Amerikában

Elromlott a hangulat Amerikában

Jó hangulatban indult a hét a tőzsdéken, miután Donald Trump felvetette, hogy az autóipar is mentesülhet a vámok alól, a hírre ugrottak hétfőn az autóipari részvények. Ezt követően Ázsiában ma reggel óvatosabb, de többnyire pozitív mozgásokat láthattunk. Európában is jó hangulatban telt a nap, idehaza az OTP teljesített legjobban a nagypapírok közül a tegnapi felminősítést követően. Amerikában kezdetben emelkedtek a piacok, később azonban elromlott a hangulat. Gazdasági események szempontjából ma a délután amerikai export és import árak alakulásának közlésére ajánlott figyelni, ami a külső kereslet erejéről adhat bővebb tájékoztatást. Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Információ és jelentkezés

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×