eur:
410.83
usd:
391.69
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Sassnitz-Mukran, 2016. december 6.Egy munkás az Északi Áramlat (Nord Stream) földgázvezeték új, 1200 kilométer hosszú vezetékpárjának megépítéséhez szükséges elemek egyikében az északkelet-németországi Sassnitz-Mukran kikötőjében 2016. december 6-án. A földgázvezeték új vezetékpárjának megépítéséről 2015 júniusában írt alá szándéknyilatkozatot a szentpétervári gazdasági fórumon az E.On, a Shell, és az ÖMV olajvállaltok, valamint a Gazprom orosz állami gázipari monopólium képviselői. Az évi 55  milliárd köbméteres gázszállítási kapacitásra tervezett vezeték lefektetése a tervek szerint 2017-ben kezdődik meg. (MTI/EPA/Jens Büttner)
Nyitókép: MTI/EPA/Jens Büttner

Az oroszok nagyot kaszáltak az elszálló energiaárakon

A kőolaj és a földgáz magas ára miatt az orosz költségvetésbe idén a tavalyinál akár 50 milliárd dollárral több bevétel folyhat be - áll a Fitch jelentésében.

A nemzetközi hitelminősítő számításai szerint a kőolaj és a fölgáz eladása mintegy 9 ezermilliárd rubellel, csaknem 125 milliárd dollárral gyarapítja a költségvetést az idén, ami 50 milliárd dollárral felülmúlja a múlt évit. Az idei évre várt bevétel még a pandémia előtti utolsó év, azaz 2019. 120 milliárd dollárját is meghaladja.

A legújabb számtások szerint az északi-tengeri Brent olajfajta átlagára hordónként 70 dollár lesz a tavalyi 43 dollárral szemben, a Gazprom által exportált földgázé pedig 320 dollár ezer köbméterenként a 2020. évi 143 dollárral szemben.

A Fitch rámutatott arra, hogy az energiahordozók eladásából származó idei orosz bevételnövekedés 75-80 százaléka a kőolaj eladásából, 20-25 százaléka a gázeladásból származik majd. Annak ellenére hogy jelentősen emelkedett a gázár, az energiahordozók eladásából származó együttes bevételen belül a földgáz aránya 20 százalék körül marad, ami azt jelenti, hogy az orosz költségvetés továbbra is lényegesen nagyobb mértékben függ az olajártól, mint a földgáz árától.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×