Infostart.hu
eur:
399.75
usd:
341.51
bux:
100049.9
2025. július 9. szerda Lukrécia
POLAND - 2019/12/13: In this photo illustration the Sodexo vouchers are being displayed. Vouchers give the possibility of payment in numerous grocery stores, restaurants and major retail chains. (Photo by Karol Serewis/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Nyitókép: SOPA Images/Getty Images

35 milliárd bánta a cafetéria-piac államosítását

Több milliárd forint kártérítést kell kifizetnie a magyar államnak az étkezési utalványok piacának átalakítása miatt. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban azt mondta, hogy a döntés még így is megérte.

A magyar kormány 2012-ben gyakorlatilag állami monopóliummá tette az étkezési és szabadidős utalványok piacát azzal, hogy csak az Erzsébet-utalványra és a Széchenyi-pihenőkártyára adott kedvezményt, a többi béren kívüli juttatás adóját pedig 31 százalékról 51-re emelte. Ez nagyon súlyosan érintette a Sodexót, a Ticket Express utalványokat gyártó Edenredet és a Le Cheque Déjeuner-t, addig ugyanis ezek a francia cégek uralták ezt a szektort. Az Edenred árbevétele egy év alatt az ötödére, a Sodexóé a harmadára esett vissza, a Le Chèque Déjeuner pedig kivonult Magyarországról.

Mindhárom társaság a Világbank Beruházási Viták Rendezése Nemzetközi Központjához fordult kártérítésért. Egy 1987-ben Budapest és Párizs által aláírt egyezményre hivatkoztak, amely garantálja a francia cégek magyarországi befektetéseit. Az Európai Bizottság is beavatkozott: a testület a luxemburgi Európai Bíróság elé vitte az ügyet. Brüsszel megítélése szerint ugyanis

a korlátozás ellentétes a szolgáltatások szabadságára vonatkozó uniós szabályokkal.

Az Európai Unió Bírósága 2016 februárjában igazat adott az Európai Bizottságnak, a Világbank Beruházási Viták Rendezése Nemzetközi Központja pedig 2019-ben az Edendrednek 7,1, a Sodexónak pedig 25 milliárd forintos kártérítést ítélt meg. A magyar állam fellebbezett és a döntés megsemmisítését kérte. Erről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt a 2019. február 8-i Kormányinfón.

„Egy korábbi felelőtlenséggel állunk szemben. Ez a haszon, amit a franciák rajtunk kívánnak érvényesíteni, a szerintük jogellenes, a szerintük nem jogellenes felmondás folytán, az Franciaországé vagy egy francia cégé volt, ahelyett, hogy egy magyar cégé lett volna – fogalmazott a kancelláriaminiszter. – Mi ezen változtattunk, és

az országnak még akkor is megérte, ha elveszítenénk a pert, de reméljük, hogy nem ez lesz, ezért fellebbezünk.”

A fellebbezést a Világbank testülete az Edenred esetében 2020 márciusában, a Sodexó ügyében pedig idén május 7-én elutasította. A cafetéria-piac államosítása miatt tehát Magyarországnak

35 milliárd forint kártérítést kell kifizetnie.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Sápi templomkatasztrófa: a lelkész szeme láttára zuhant a mélybe a torony

A helyi lelkész szeme láttára döntötte le a hétfői vihar a sápi református templom tornyát, a keddi nagy esőzések miatt pedig be is ázott az épület, a lezuhanó kupola ugyanis a tetőszerkezetet is megrongálta. A pár száz lelkes hajdú-bihari faluban több ház is kárt szenvedett a viharban, a helyiek most még a saját értékeiket próbálják menteni, ezért 5-10 önkéntes nagy segítség lenne a gyülekezetnek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.10. csütörtök, 18:00
Pesztericz-Kalas Vivien
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézet főreferense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×