eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Pexels.com

Kiderült, mennyit fizettünk bankkártyával

Tállai András szerint a következő hónapokban még látványosabb áttörés jöhet.

A koronavírus-válság hatalmas lökést adott az elektronikus fizetés terjedésének, tavaly a magyarok csaknem 970 milliószor fizettek bankkártyával hazai kereskedőknél, 64 millióval több tranzakció történt így, mint 2019-ben - mondta a Világgazdaságnak Tállai András. A Pénzügyminisztérium parlamenti ügyekért felelős államtitkára hangsúlyozta, hogy az elektronikus fizetéssel mindenki nyer.

Azt, hogy a magyarok megszerették a nagyobb biztonságot nyújtó elektronikus fizetést, jól mutatja, hogy immár két egymást követő negyedévben is meghaladta a 2000 milliárd forintot a bankkártyás fizetéssel elköltött összeg - jelezte. Az elmúlt év utolsó három hónapjában rekordnagyságú, 8351 forint volt a bankkártyával fizetett átlagos tranzakciós érték.

Tállai András kitért arra, hogy a múlt év végére történelmi rekordot döntött a bankkártya-elfogadó terminálok száma az országban: már több mint 203 ezer bankkártya-elfogadó (POS) készülék működik, csak 2020-ban majdnem 30 ezerrel nőtt az üzemelő POS-terminálok száma, és csaknem tízezer kereskedőnél először nyílt lehetőség bankkártyás fizetésre. A tavaly márciusban sikeresen debütált azonnali fizetési rendszert is elkezdték használni a kereskedők a kisebb üzletekben.

A következő hónapokban még látványosabb áttörésre lehet készülni, hiszen januártól jogszabály kötelezi a kereskedőket arra, hogy ügyfeleiknek valamilyen elektronikus fizetési lehetőséget biztosítsanak. Tállai András megjegyezte: ez a jogszabályi kötelezettségen túl elemi érdekük is a kereskedőknek, hiszen minden adat azt jelzi, hogy az emberek akarják használni az elektronikus csatornákat.

Az államtitkár kiemelte, hogy a készpénzhasználat visszaszorítása a harmadik járványhullám idején csökkenti a fizikai kontaktusokat, így hozzájárulhat a vírus mihamarabbi legyőzéséhez is. Az elektronikus fizetési módok előretörése emellett segíti az online kereskedelem bővülését, ami - a munkáltatói adók eltörlése, a bértámogatás és a kamatmentes gyorskölcsön mellett - a túlélést jelentheti a jelenleg a korlátozások miatt zárva tartó üzleteknek.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×