eur:
409.43
usd:
375.86
bux:
74581.34
2024. november 5. kedd Imre
Oszkó Péter volt pénzügyminiszter a Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) XV. Pénzügyi Csúcstalálkozó című konferenciáján az InterContinental Budapest szállodában 2014. november 21-én.
Nyitókép: Koszticsák Szilárd

Oszkó Péter: idő kell, hogy kiderüljön, ki az, aki képes túlélni

A hitelmoratórium nélkül jelentősen megnőne a nem-teljesítő hitelek aránya és összedőlne számos olyan vállalkozás, mely később nyereségesen működhetne és munkahelyeket biztosíthatna, véli a Bajnai-kormány volt pénzügyminisztere. Oszkó Péter szerint a magyar gazdaság teljesítménye 2022 közepére elérheti a koronavírus előtti szintet.

Oszkó Péter szerint a kormány nem óvatoskodott a válságkezelés során, és a döntéshozók meglehetősen nagy mennyiségű forrást mozgattak meg a gazdaságvédelmi intézkedések keretében. A Bajnai-kormány volt pénzügyminisztere úgy látja, a legfontosabb ilyen helyzetben, hogy a gazdaságpolitikai irányítói megtalálják az egyensúlyt, nevezetesen, hogy mennyi forrást tudnak kármentésre és a veszteségek pótlására fordítani, illetve milyen súllyal hoznak kényszerű, alkalmazkodási intézkedéseket, aminek eredményeképpen megerősödött állapotban kerül ki az ország a nehéz időszakból.

Meglátás szerint a források döntő része vállalkozásfejlesztésre ment, aminek érthető és támogatandó a logikája. Minél hosszabb ideig húzódik azonban a válság, annál többet kell foglalkozni a szociális jellegű problémákkal, tette hozzá a Növekedés.hu-nak interjúban. Ugyanis társadalmi kockázatai vannak, ha egy válságkezelő csomag döntően vállalkozásfejlesztésről és az újszerű beruházások ösztönzéséről szól. A járvány miatt tömeges egzisztenciák kerültek veszélybe, ezért a háztartások elfogyó tartalékait is ki kell pótolni, emlékeztetett. Ugyanakkor helyes útnak gondolja hogy új munkahelyteremtésre fókuszál az állam. Komoly segítségnek tartja továbbá, hogy kibővítették a döntéshozók a bértámogatásra jogosultak körét.

Oszkó Péter a hitelmoratóriummal kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy megfontolandó az újabb, szelektív meghosszabbítása a nehéz helyzetbe került vállalkozások esetében. Vagyis, amíg nem derül ki, hogy a koronavírus-válságban mely vállalkozások azok, akik csak átmenetileg nem működnek, és melyek azok, akik végleg megroppantak, addig fenn kell tartani a hitelmoratóriumot. „Ha nem lenne moratórium, akkor jelentősen megnőne a nem-teljesítő hitelek aránya és összedőlne számos olyan vállalkozás, mely később nyereségesen működhetne és munkahelyeket biztosíthatna. Nem szabad olyan álomba ringatni magunkat, hogy a moratórium júniusi lejárta után mindenki katonásan eleget tud majd tenni hiteltörlesztési kötelezettségének” – összegezte a szakember, aki – egyebek mellett – beszélt még a további esetleges támogató lépésekről, és hogy mikorra lábalhat ki a magyar gazdaság a válságból.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×