eur:
409.78
usd:
360.71
bux:
84947.5
2025. április 11. péntek Leó, Szaniszló
Nyitókép: Pixabay

A tavalyi deficit 5548,6 milliárd forint lett

2020 decemberében az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszere 2250,5 milliárd forintos hiánnyal zárt, ezzel a múlt évre vonatkozó éves deficit 5548,6 milliárd forint lett - közölte hétfőn előzetes adatai alapján a Pénzügyminisztérium.

A kormány év végi forrásbiztosító intézkedései mintegy 1200 milliárd forint többletkiadással jártak, melyek a kórházak 44,5 milliárd forintnyi adósságrendezésén túl gazdaságvédelmi, oktatási-nevelési és egészségügyi célokat, kulturális tevékenységek finanszírozását szolgálták.

A minisztérium közleménye hangsúlyozta: a járvány első és második hullámának idején is a kormány legfontosabb célja az életek védelme, és a magyar gazdaság működőképességének a megőrzése. A kormány felelős döntése értelmében nem lehet pénzügyi akadálya annak, hogy bárki megfelelő egészségügyi ellátást kapjon, vagy a munkahelyét megtarthassa. Ennek érdekében a költségvetés vállalta a legnagyobb kiadásokat, így a meghozott intézkedések következtében a központi alrendszer 5548,6 milliárd forintos hiánnyal zárta az évet.

Az uniós módszertan szerinti GDP-arányos államháztartási hiány 2020-ban 9 százalék körül lehet a PM várakozása szerint.

A Pénzügyminisztérium tavaly december 31-én közzétett 2020-2024-es makrogazdasági prognózisa

a bruttó hazai termék (GDP) 6,4 százalékos csökkenésével számol 2020-ra, az Európai Uniónak tavaly októberben megküldött EDP-jelentésében pedig 46 369,5 milliárd forintos nominális GDP összeget jelölt meg.

2020-ban a központi költségvetés 4953,5 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 641,8 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok pedig 46,7 milliárd forintos többletet értek el. 2019-ben a központi alrendszer deficitje 1127,9 milliárd forint volt, amiből a központi költségvetés 932,5 milliárd, a társadalombiztosítási alapok 234,9 milliárd forinttal részesedtek, az elkülönített alapok akkor 39,5 milliárd forint többlettel zártak.

Tavaly decemberben 664,8 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, így a 2020. évi uniós bevétel összesen 1684,2 milliárd forintot tett ki az előző évi 1251,4 milliárd forint után, míg az uniós kiadások meghaladták a 2025,4 milliárd forintot 2020-ban, az előző évi 1566,1 milliárd forinttal szemben.

2020-ban 614,7 milliárd forintot tettek ki a koronavírus-járványhoz kapcsolódó egészségügyi eszközbeszerzések, amiből 15,3 milliárd forint esett decemberre.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Szakértő: fordított Nixon-stratégiával választaná le Donald Trump Moszkvát Pekingről

Szakértő: fordított Nixon-stratégiával választaná le Donald Trump Moszkvát Pekingről

Donald Trump egyfajta „fordított Nixon-stratégiával” próbálkozik, igyekszik Oroszországgal jobb kapcsolatot kialakítani, hogy így eltávolítsa Kínától – fogalmazott az InfoRádióban Eszterhai Viktor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa. Szerinte ennek a taktikának a része a Kínára kivetett hatalmas vám, de a cél érdekében feloldhatják az Oroszország elleni szankciókat is.

Kemenesi Gábor a száj- és körömfájás vírus eredetéről: nem kell előállítani, ott van a réten

A virológus szerint a ragadós száj- és körömfájás vírusa valóban előállítható kémcsőben, de nincs sok értelme, mert több ázsiai országban begyűjthető a réteken, hiszen ott folyamatosan jelen van és fertőz. Kemenesi Gábor arról is beszélt az InfoRádióban, hogy mi utalhat mesterséges előállításra egy vírusnál.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.14. hétfő, 18:00
Magyar Levente
a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára
Kilátásrontást kapott Magyarország az év első hitelminősítői döntésén

Kilátásrontást kapott Magyarország az év első hitelminősítői döntésén

Maradt a BBB- kategóriában a magyar államadósság besorolása, viszont az eddigi stabilról negatívra változtatta a kilátást a Standard and Poor's nemzetközi hitelminősítő a péntek esti döntésében. Az indoklásban az szerepel, hogy megnövekedett a magyar gazdaságban a stagfláció kockázata, és a parlamenti választások előtti időszakban még további költségvetési lazítás várható, ami tovább emeli a már eleve magas magyar adósságrátát. A Nemzetgazdasági Minisztérium álláspontja szerint az értékelés átmeneti.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×