eur:
410.95
usd:
392.08
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Járókelő maszkban a Kossuth Lajos utcában Budapesten 2020. március 16-án. Az új koronavírus-járvány miatt a főváros utcáin, közterein szinte nincsennek turisták és a helyi lakosok is jóval kevesebbet tartózkodnak a közterületeken.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Eltűntek a külföldiek, de egy szállástípus erősödött a hazai idegenforgalomban

A kereskedelmi szálláshelyeken a vendégéjszakák száma szeptemberben 59 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor az áprilisi mélyponthoz viszonyítva 15-szörös volt a növekedés.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kimutatásából kiderül, hogy a koronavírus-járvány hatására 2020 szeptemberében a külföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 91 százalékkal visszaesett, a belföldi vendégéjszakák száma pedig 16 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

A vendégéjszakák 88 százalékát a belföldi vendégek töltötték el.

A kereskedelmi szálláshelyek január–szeptemberi bruttó árbevétele folyó áron 52 százalékkal csökkent: 202 milliárd forintot tett ki az előző év azonos időszakához képest.

Az előző év azonos hónapjához képest szeptemberben

a külföldi vendégek száma 94, a vendégéjszakáké 91 százalékkal visszaesett,

a szálláshelyekre érkező 35 ezer külföldi vendég 130 ezer vendégéjszakát töltött el. Annak ellenére, hogy a vendégek nagy része szállodában szállt meg, az ott eltöltött éjszakák száma kevesebb mint tizedére csökkent, az üdülőháztelepeken, a kempingekben, a panziókban és a közösségi szálláshelyeken 80 százaléknál nagyobb volt a visszaesés, a legnagyobb mértékű, 96 százalékos csökkenés Budapesten történt.

Szeptemberben a belföldi vendégek száma 24 százalékkal, a vendégéjszakáké 16 százalékkal lett kisebb az előző év azonos időszakához viszonyítva. Szeptemberben a belföldi vendégszám 401 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 931 ezer volt. Az öt kereskedelmi szálláshelytípusból

egyedül a kempingekben regisztráltak több vendégéjszakát,

mint az előző év azonos hónapjában, itt a növekedés mértéke 33 százalék volt. A panziókban 21, az üdülőháztelepeken 18 százalékkal kevesebb éjszakát regisztráltak. Tízből 7 éjszakát szállodákban töltöttek, ahol a csökkenés mértéke 14 százalékos volt. A közösségi szálláshelyeken az előző év szeptemberi forgalom valamivel több mint fele jelentkezett. A legnépszerűbb turisztikai régió a Balaton volt.

Szeptemberben a bruttó árbevétel folyó áron 65 százalékkal, 19 milliárd forintra esett vissza, a kereskedelmi szálláshelyeken Széchenyi Pihenőkártyával 23 százalékkal többet, 2,5 milliárd forintot fizettek a kártyatulajdonosok.

Szeptemberben 2390 kereskedelmi szálláshely, köztük 803 szálloda és 899 panzió volt nyitva a hónap egy részében vagy egészében.

Az év első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest a kereskedelmi szálláshelyek 52 százalékkal kevesebb, 12 millió vendégéjszakát regisztráltak. Ez idő alatt a külföldi vendégek 72 százalékkal, a belföldiek 33 százalékkal százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Már lassul a magyar bérrobbanás, és pillanatokon belül vége szakad

Már lassul a magyar bérrobbanás, és pillanatokon belül vége szakad

Szeptemberben is érdemben nőttek a bérek Magyarországon a KSH friss adatai szerint, bár az emelkedés mértéke kissé lassult az előző hónapokhoz képest. Az alacsony infláció miatt azonban a keresetek reálértéke kifejezetten gyorsan emelkedik. Az már biztos, hogy a bérek vásárlóerejének növekedése olyan gyors lesz idén (éves átlagban), amilyet csak néhányszor lehetett látni az elmúlt évtizedekben. Jövőre azonban már az ideinél jóval kisebb mértékben nőhetnek a bérek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×