eur:
411.16
usd:
394.36
bux:
79282.12
2024. november 22. péntek Cecília
A 2020. július 15-én közreadott képen Eljesz Fahfah, Tunézia miniszterelnöke hivatalba lépési ünnepségén Tuniszban február 28-án. Sajtóértesülések szerint a miniszterelnök lemondott posztjáról, mert bizalmatlansági indítványt nyújtottak be ellene.
Nyitókép: MTI/EPA/Mohamed Meszara

Lemondott a kormányfő, belpolitikai válság Tunéziában

Benyújtotta lemondását Eljesz Fahfah tunéziai kormányfő, belpolitikai válságot idézve elő az észak-afrikai országban, amely a koronavírus-járvány súlyos gazdasági kihatásaival próbál megbirkózni.

Egy kormányzati közlemény szerint Fahfah a nap folyamán nyújtotta be lemondását Kaisz Szaíd köztársasági elnöknek. Politikai források a Reuters hírügynökségnek elmondták, hogy Szaíd kérte erre a miniszterelnököt, mivel a parlamentben egyre hangosabban követelték menesztését vélt összeférhetetlenség miatt, amiért állami megbízásokat kapott vállalatok részvényese volt. Fahfah tagadta, hogy szabálytalanságot követett el. A 2019-es parlamenti választásokon első helyen végzett, mérsékelt iszlamista Újjászületés Mozgalom (Ennahda) ennek ellenére bizalmatlansági indítvány beterjesztéséhez kezdett el támogatást gyűjteni a parlamentben.

Az államfőnek most ki kell jelölnie Fahfah utódját, a törvényhozás azonban mélyen megosztott a rivális politikai erők között, így nem biztos, hogy sikerül újabb koalíciót alkotni, ami viszont előrehozott választásokhoz vezetne.

Szakértők szerint Fahfah alig öt hónapja hivatalban lévő kormányának összeomlása tovább késlelteti a szükséges gazdasági reformokat és tovább bonyolítja a koronavírus-járvány elleni küzdelmet.

Az 2011. évi politikai átalakulások, az "arab tavasz" bölcsőjeként is ismert észak-afrikai országban stagnál a gazdaság az életszínvonal csökkenése mellett, miközben a tunéziaiak egyre csalódottabbak az elmaradt gazdasági fellendülés miatt.

A mély politikai megosztottság megnehezítette Fahfah számára a külföldi befektetők által is követelt gazdasági reformok végrehajtását, amelyek Tunézia költségvetési hiányát és köztartozásait fenntartható mederbe lennének hivatottak terelni. A pandémia csak rontott a helyzeten. Szakértők szerint a tunéziai gazdaság az idén 6,5 százalékkal fog zsugorodni.

Az ország szegényebb térségeiben tüntetések törtek ki, a megmozdulások résztvevői munkahelyeket és állami támogatást követelnek.

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×