eur:
409.4
usd:
375.88
bux:
74495.66
2024. november 5. kedd Imre
Kelesztett kenyértészták a sütőkemence felhordóján a Nyíregyházi Kenyérgyár Kft. teljesen automatizált üzemében Nyíregyházán 2020. március 26-án. A gyártás közben emberi kéz nem érinti a kenyeret, a kész termék jórészét előrecsomagolva szállítják a boltokba. A koronavírus-járvány miatt megnövekedett a kereslet a csomagolt pékáruk iránt.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Megérkeztek az első hivatalos adatok a magyar felvásárlási lázról

Februárban a naptárhatástól megtisztítva 11,3 százalékkal volt magasabb a kiskereskedelmi forgalom az egy évvel korábbinál - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), amely kitért a hónap végén tapasztalható vásárlási roham következményeire is.

A KSH gyorstájékoztatója szerint 2020. második hónapjában a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 10,9, naptárhatástól megtisztítva 11,3%-kal haladta meg az előző év azonos időszakit.

  • Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 10,7,
  • a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 11,4,
  • az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,8%-kal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.

2020. január–februárban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 9,5%-kal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál.

A február végén kialakult felvásárlási láz a KSH becslései szerint a teljes kiskereskedelmi forgalom 11%-os bővüléséből 5,7 százalékpontot magyaráz,

ezen belül az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem volumenének 11,3%-os növekedéséből 7 százalékpontot, a gyógyszer-, gyógyászati és illatszerüzletek esetében a 16%-os bővülésből mintegy 10 százalékpontot.

Forrás: KSH gyorsjelentés
Forrás: KSH gyorsjelentés (interaktív táblázatért kattintson a képre!)

2020. februárban az előző év azonos időszakához viszonyítva, naptárhatástól megtisztítva:

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalmának volumene 11,3%-kal nőtt.

  • Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 10,7%-kal emelkedett. Az élelmiszer-kiskereskedelem 77%-át adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 11%-kal, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 3,9%-kal növekedett.
  • A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 11,4%-kal nőtt. Növekedtek az eladások az iparcikk jellegű vegyes- (24%), a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer- (16%), a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk- (15%), a bútor-, műszakicikk- (7,4%), a textil-, ruházati és lábbeli- (7,0%), valamint a használtcikk-üzletekben (0,4%).
Forrás: KSH gyorsjelentés
Forrás: KSH gyorsjelentés (interaktív táblázatért kattintson a képre!)

Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 6,7%-kal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 33%-kal emelkedett, folytatva az évek óta tartó bővülést.

Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 1,8%-kal nőtt.

A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 17%-kal bővültek.

2020. februárban:

  • Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 957 milliárd forint volt.
  • Az országos kiskereskedelmi forgalom 47%-a az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 37%-a a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 16%-a az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.

2020. január–februárban az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva:

  • A kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene 9,5%-kal emelkedett.
  • Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 7,8, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 12,6, az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,6%-kal nőtt az értékesítés volumene.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×