eur:
411.24
usd:
393.18
bux:
79682.16
2024. november 22. péntek Cecília
Kereskedők dolgoznak a New York-i Értéktőzsdén 2020. március 9-én. A világ tőzsdéin a koronavírus miatt végig söprő nagy árfolyamveszteségeket követve jelentős indexcsökkenéssel indult a kereskedés az amerikai értékpapírpiacokon is.
Nyitókép: MTI/EPA/Justin Lane

Precedenst teremt a Fed: korlátlan vásárlásba kezdenek

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed történelmi lépése után az amerikai pénzügyminiszter további gazdaságélénkítő lépésekről nyilatkozott. Amerika mindent bevet a gazdaság megmentése érdekében.

Korlátlan mennyiségben kész állampapírokat és jelzálogleveleket vásárolni a Fed, hogy ezzel támogassa a pénzügyi piacokat – írta a Portfolio. Korábban 700 milliárd dolláros plafonig folytatták a vásárlást, most a "szükséges összegben" kifejezést használta az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed nyíltpiaci bizottsága. Közleményükben hangsúlyozták, folyamatosan figyelemmel kísérik a piacot, és a későbbi üléseken döntenek majd az eszközvásárlások összegéről. Ahogyan azt is kiemelték, hogy

a Fed kész minden eszközét bevetni, hogy támogassa az amerikai gazdaságot.

A Portfio értékelése szerint azért a negatív kamatoktól láthatóan ódzkodnak Amerikában.

A kötvény- és jelzáloglevél-vásárlások mellett folytatják a korábbi likviditásnövelő intézkedéseket, például a napi repoaukciókat.

A nyíltpiaci bizottság közleményét követően a New York-i Fed bejelentette, hogy

75 milliárd dollárnyi állampapírt és 50 milliárd dollárnyi jelzáloglevelet vásárol a héten.

A piaci műveleteket egy külön osztályra bízták, amelynek a szükséges új vásárlások mellett folyamatosan be kell fektetnie a lejáró értékpapírokból származó tőkét és kamatot is.

Ezen túlmenően a Fed további 300 milliárd dolláros új hitelprogramokat jelentett be, melyekkel a koronavírus hatásai által érintett cégeket támogatják.

A jegybank szerint agresszív intézkedésekre van szükség, hogy a munkahelyeket és a jövedelmeket megvédjék.

Kiemelték, hogy hamarosan bejelentik majd a kis- és közepes vállalatokat érintő külön hitelprogramjukat is, vagyis nem ez "az utolsó golyó a csőben".

A bejelentések után a dollár gyengülni kezdett az euróval szemben.

A kormány is hozzáteszi a magáét

A Fed bejelentése után Steve Mnuchin amerikai pénzügyminiszter a FOX-nak adott interjúban beszélt a további lehetséges lépésekről a Portfolio szerint. A politikus több tervet is felvázolt:

Minden olyan amerikai kisvállalkozásnak kormányzati hitelt adnának, mely vállalja, hogy megtartja munkavállalóit.

Azt szeretnék, ha belföldön folytatnák tevékenységüket a légitársaságok. Egyébként egy speciális csomagon dolgoznak a szektor megsegítésére, ennek részleteiről még tárgyalnak. A segítség szerinte piaci alapú lesz, például vehetnek részvénycsomagot a cégekben.

A koronavírus kapcsán elmondta, hogy a kormányzat 10-12 hetes átmeneti időszakkal számol. Ha az egészségügyi helyzet tovább romlik, akkor újabb támogatásért folyamodhat a kormány a kongresszushoz.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A fejlődés mérésére a GDP-nél pontosabb mutatóra, módszerre tett javaslatot Áder János a budapesti World Science Forum harmadik napjának nyitó beszédében. A volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke hazai kutatók által kidolgozott, három indikátorból (fenntartható GDP, fenntarthatósági teljesítmény keret, GDP-túli jólléti mutató) álló mérőszám bemutatásakor kiemelte: a GDP ugyan sok fontos dolgot mér, de azt nem, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns. Az új mérőszám viszont megmutatja a gazdasági tevékenység negatív hatásait (externáliák), és eltünteti a GDP „vak foltjait” – érvelt Áder János.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×