A koronavírus európai terjedése napról napra drámaibb helyzetet okoz a kontinens turizmusában. Ezt a trendet Magyarország sem tudta elkerülni. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központon keresztül pontosan látjuk a foglalásokat és azt is, hogy hogyan alakulnak a lemondási arányok – válaszolta a balaton.vehir.hu kérdésére a Magyar Turisztikai Ügynökség.
A szakmai szervezet folyamatosan egyeztet a megoldási lehetőségekről, jelenleg egy 7 pontos akcióterv készül, melyet a kormánynak nyújtanak be, és amely – reményeik szerint – része lesz majd a gazdaságvédelmi akciótervnek.
A balatoni szállodai foglalásokat vizsgálva azt látják, hogy a lemondási arány az elmúlt 16 nap során fokozatosan emelkedett, jelenleg 19,5 százalékos.
A legmagasabb a külföldi foglalás visszamondások aránya a tavaszi hónapokra:
- Ausztria (31%)
- Oroszország (25%),
- Lengyelország (24%),
- Csehország (19) esetében.
A szállásdíj-bevételek esetében a balatoni szállodák márciusban a 2019-es március hónaphoz képest 92%-os, a teljes tavaszi időszakra nézve 65%-os csökkenésre számíthatnak. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ adataiból az látszik, hogy napról napra nő a visszamondások száma és még nem érték el a csúcspontot.
A nemzetközi tapasztalatok szerint legkevesebb 10 hónap kell ahhoz, hogy az ágazat helyreálljon, a Magyar Turisztikai Ügynökség minden segítséget meg fog adni ehhez. “Ahogy túljutottunk a tetőponton, intenzív kampányokba kezdünk majd.” – írják.
Szerda délután Orbán Viktor kormányfő ismertette a gazdasági, munkahelyvédelmi intézkedéseket. Ennek része az is, hogy a turizmusban, a vendéglátásban június 30-ig a munkáltatók járulékfizetési kötelezettségét teljes egészében elengedik, a munkavállalók járulékát pedig jelentősen csökkentik, nyugdíjjárulékot nem kell fizetniük, az egészségbiztosítás díja a törvényi minimumra csökken.