eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél

Csúcson a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 483,10 pontos, 1,11 százalékos emelkedéssel, új történelmi csúcson, 43 867,73 ponton zárt hétfőn.

A részvénypiac forgalma 13,5 milliárd forint volt, a vezető részvények a Magyar Telekom kivételével erősödtek a pénteki záráshoz képest.

Baráth Tibor, az Erste Befektetési Zrt. vezető üzletkötője az MTI-nek elmondta: a magyar piac 1 százalék feletti növekedésével nemcsak a nyugat-európai, hanem a kelet-európai országok között is jól teljesített, ennél nagyobb emelkedést Európában nap közben csak Törökországban lehetett látni.

A nap sztárja a BÉT-en a Richter részvénye volt, melynek az OTP után a második legnagyobb forgalma volt, és nap közben 5875 forinton is járt. Megjegyezte, ezt megelőzően április környékén járt 5800 forint körül a gyógyszerpapír árfolyama. Főleg az emelkedés üteme nagyon szép - tette hozzá -, október 10-én még 4730 forint volt az ára, tehát egy jó hónap alatt emelkedett több mint 20 százalékot.

A Mol 3000 forint fölé tudott kerülni, de az Aramco-kibocsátás a vezető üzletkötő szerint vonhat el pénzt az olajipari cégektől. A Saudi Aramco szaúdi állami olajcég vasárnap bejelentette, hogy 1,5 százaléknyi tulajdonrészét eladja a rijádi Tadawul tőzsdén. A cég a nyilvános részvénykibocsátás (IPO) keretében mintegy 3 milliárdnyi részvényét értékesíti 30-32 riál (8-8,53 dollár) közötti értékben, az ársáv felső határa alapján a 1,5 százaléknyi részvény értéke 104 milliárd rial, több mint 27,7 milliárd dollár. Amennyiben ez lesz a kibocsátási ár is, akkor az Aramcóé lesz minden idők legnagyobb értékű részvénykibocsátása, megelőzve az Alibabát.

Miközben a részvénypiac kifejezetten stabil volt, a magyar fizetőeszközről ez nem mondható el. A nap elején még 334,80-on kereskedtek vele, majd nap közben majdnem 1 forintot gyengült a euróval szemben, miközben a piaci hangulat - főleg a nap elején - egyáltalán nem volt rossz. A leggyengébb szint 335,60-335,65 volt az euróval szemben, a nap végére nagyon közel került mindenkori történelmi mélypontjához.

A Mol 42 forinttal, 1,40 százalékkal 3034 forintra erősödött, 2,6 milliárd forintos forgalomban.

Az OTP-részvények ára 200 forinttal, 1,44 százalékkal 14 060 forintra nőtt, forgalmuk 4,9 milliárd forintot tett ki.

A Magyar Telekom árfolyama 3 forinttal, 0,68 százalékkal 440 forintra csökkent, forgalma 138,2 millió forint volt.

A Richter-papírok árfolyama 70 forinttal, 1,21 százalékkal 5865 forintra emelkedett, forgalmuk 4,8 milliárd forintot ért el.

A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 3949,77 ponton zárt hétfőn, ez 29,72 pontos, 0,75 százalékos csökkenés a pénteki záráshoz viszonyítva.

Címlapról ajánljuk
Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Én arra hívok mindenkit, aki ezt a lemezt hallgatja, hogy ember legyen velem együtt, hogy egymás számára emberek lehessünk, és hogy megfogalmazhassunk nyugodtan aggodalmakat és örömöket anélkül, hogy a másik folyton ellenséget látna bennünk – mondta Kovács Ákos dalszerző, előadóművész az InfoRádió Aréna című műsorában, ahol beszélt a most megjelent Metropolis című dupla albumáról és a december 14-i Aréna-koncertjéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Az éghajlatváltozás következménye: szebb jövő vagy apokalipszis?

Az éghajlatváltozás következménye: szebb jövő vagy apokalipszis?

Az emberi társadalom az innovációnak és globalizációnak köszönhetően korábban képes volt felszabadítani magát a klíma uralma alól, de mára új függőség alakult ki az ember által létrehozott éghajlati rendszerrel szemben. Az elmúlt évtizedekben a fosszilis energiatermelés növekvő mértéke hozzájárult az üvegházhatás fokozódásához, ami jelentős hőmérséklet-emelkedést és időjárási szélsőségeket eredményezett. A fogyasztás mérséklése és a globális energiatermelés dekarbonizálása elengedhetetlen a jövő katasztrófáinak elkerüléséhez. A célok eléréséhez progresszív adózási rendszerek és nemzetközi együttműködés szükséges, különös tekintettel a megújuló energiaforrásokra történő átállásra. Enélkül az emberiség a közeljövőben pusztító ökológiai válságokkal nézhet szembe.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×