Egyre pesszimistább a hangulat a német ipari szektorban. 2018 óta meredeken romlik az üzleti bizalom, a szektort az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi háborúja mellett az autóipar gyengélkedése is visszafogja.
Magyarországon egészen a 2019 augusztusi exportadatok megjelenéséig azt gondolhatták az üzleti szereplők, hogy talán elkerülhető a negatív hatások begyűrűzése. Azóta azonban már csak a mértékét latolgatják.
Az OTP Bank Elemzési Központja szerint
mivel Németország továbbra is hazánk legfontosabb kereskedelmi partnere, ezért a német gazdaság lassulása jelentősen visszafogja majd a magyar növekedést is.
Prognózisuk szerint jövőre 3 százalék közelébe eshet vissza a magyar GDP-növekedés a 2019-es, 5 százalékot megközelítő szintről. A teljes magyar exporttevékenység 27 százaléka irányult Németországba 2018-ban.
Az elemzők megállapították, hogy
6000 magyarországi vállalat működik német háttérrel vagy jelentősen támaszkodva a német piacra,
és ezek a cégek mintegy 300 ezer embernek adnak munkát.
A kockázatnak leginkább kitett ágazat a feldolgozóipar, az autóipar, az elektronika a villamos és gépi berendezések gyártása mellett.
Mivel ezek a cégek jelentős mértékben járulnak hozzá a hazai össztermék előállításához, ezért ha akadozik a kivitelük vagy a termelésük, azt a hazai beszállítóik is megérzik.
Emellett a szolgáltatók is megérezhetik a német gyengélkedést, az elmúlt évben több mint 1420 milliárd forintos volument tett ki a szolgáltatások exportjának mértéke német relációban, ebből elsősorban a mintegy 300 milliárd forint értékű szállítást érintheti érzékenyen az ipar visszaesése.
Az OTP elemzői szerint valójában már március óta stagnáláshoz közeli helyzetben van a német ipari termelés szintje,
az elektronikai szektor kivételével
pedig az alágazatok többségében hónapok óta stagnál vagy csökken a termelési szint.
A hazai ipar mindig érzékenyen reagált a német ipari ciklus ingadozásaira, ezért az elemzők szerint bár soha nem látott erőben van a magyar gazdaság, aligha tudja elkerülni a kedvezőtlen hatásokat, ezért úgy vélik, akár két százalékkal is visszaeshet a jövő évi GDP-növekedési mutató.