eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pexels

A Balaton nem képes versenyezni a riválisaival, és ezen nehéz változtatni

Továbbra is súlyos a munkaerőhiány a turisztikai ágazatban és a vendéglátásban a Balaton térségében – állapította meg az Alternatív Gazdasági és Demográfiai Fejlesztési Központ kutatása.

A magyar gazdaság teljesítménye az utóbbi jó pár évben kiemelkedő irányt mutatott, ezt azonban beárnyékolja, hogy egyúttal növekszik a szakemberhiány is. A magyar fiatalok elvándorlása nem új keletű jelenség, húsz évnél is régebb óta tartó folyamat, aminek a mértéke egyébként nem kiemelkedő kelet-európai szinten, emelte ki Korona Péter elnök.

Komoly gondot jelent, hogy a balatoni vendéglátásban elvárt német

nyelvtudással, valamint a szakmai tapasztalattal rendelkező dolgozókat az osztrák és a német turisztikai cégek, szállodák és éttermek is előszeretettel alkalmazzák, természetesen két-háromszor magasabb bérezéssel,

Annak pedig, aki nem szeretne külföldre menni, megvan a lehetősége, hogy Budapesten dolgozzon, ahol 365 napból áll a turisztikai szezon - tette hozzá a szakember.

Úgy látják, fogalmazott az elnök, hogy a színvonal emelésével és a szezon meghosszabbításával orvosolható lenne a probléma, illetve a balatoni régió próbáljon jobban koncentrálni – a turisztika mellett – más gazdasági területek kiemelt fejlesztéseire.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×