A tavalyi évben rekord mennyiségű alma termett nemcsak Magyarországon, hanem Európa-szerte, így még mindig jelentős tárolt almakészletek vannak, főként Lengyelországban és Németországban, ismertette az InfoRádiónak nyilatkozó Ledó Ferenc.
Idén viszont
lényegesen kevesebb termés várható,
mint a tavalyi évben, amikor 850 ezer tonna körüli alma termett. A szakember rámutatott, a hozamot időjárási tényezők befolyásolják, egyes esetekben a fagyok voltak káros hatással a gyümölcsre, de a virágzás idején volt az úgynevezett légköri aszály is. Emiatt nagyon
nagy volt a természetes gyümölcshullás,
magyarázta a zöldség-gyümölcs terméktanács elnöke.
A termelők jelenleg a sok csapadék miatt az úgynevezett ventúriás varasodással (ez a gombafertőzés a lombozatot és a termést károsíthatja – szerk. megj.) küzdenek. "Sokszor a nagy és rendszeres esők miatt nem tudnak úgy védekezni, a növényvédelmet megvalósítani, s emiatt a minőséggel lehet gond" – tette hozzá a szakember.
A szezon azonban nem fog változni, a nagyon korai almák július végén, augusztus elején várhatók, az igazi minőségi gyümölcsök pedig augusztus 20-a körül. Idén országosan – a 25 ezer hektárról –
500 ezer tonna körüli almatermés várható.
"Nagyon szórt a kép országosan ültetvényenként, hogy mi várható, ezért becsülni is most nagyon nehéz, hogy hol mennyi lesz".
Az elnök megjegyezte, az ipari almára, hasonlóan a meggyhez, előírták a szerződési kötelezettséget, amely alapján a feldolgozóknak a feldolgozásra szánt alma 60 százalékára augusztus 1-ig le kell szerződniük a termelővel.