eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Varga Mihály pénzügyminiszter a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda Garibaldi utcai sajtótermében 2019. május 30-án.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Jelentős adóegyszerűsítés, áfacsökkentés - íme a gazdaságvédelmi akcióterv

A kormány 13+1 pontban határozta meg a gazdasági növekedés fenntartásának programját. A cél az, hogy 2 százalékkal jobb legyen a GDP-adat, mint az EU-s átlag.

A csütörtöki Kormányinfó formabontó forgatókönyv mentén zajlott, ugyanis Hollik István kormányszóvivő és Gulyás Gergely kancelláriaminiszter mellett először volt megszólalója Varga Mihály pénzügyminiszter, aki - a korábbi bejelentésnek megfelelően most ismertette a gazdaságvédelmi akciótervet, ami azt hivatott segíteni, hogy a magyar gazdasági növekedés üteme folyamatosan 2 százalékkal az EU-átlagé fölött legyen. (Ismert, a jelenlegi növekedés az unióban másfél százalék körüli, a magyar szám pedig valamivel 5 fölötti.)

A gazadságvédelmi akcióterv 13+1 pontja - a Portfolio.hu összefoglalása szerint - a következő:

  1. A szociális hozzájárulási adó mértékét 2 százalékkal, 17,5-re csökkentik július 1-től. 2019-ben az intézkedés 144 milliárd forintot, 2020-ban 156 milliárd forintot hagy a gazdaságban.
  2. 13-ról 12 százalékra csökken a kiva mértéke 2020 január 1-től. 40 ezer ilyen vállalkozás van Magyarországon. Ez 5 milliárd forinttal kedvezőbb helyzetbe hozza az érintett cégeket.
  3. Adóadminisztráció-csökkentő intézkedések: adókat von össze a kormány, az eva megszűnik. Egységesen fog megjelenni a természetbeni egészségbiztosítási járulék, a nyugdíjjárulék, a munkaerő-piaci járulék és a pénzbeni egészségbiztosítási járulék.
  4. Vége a vállalkozások kötelező adófeltöltésének decemberben. Ez a 100 millió forint feleti árbevételű cégeket érinti, hónapokkal későbbre tolva az adófizetési kötelezettséget.
  5. A reklámadó 0 százalékra csökken - 2022-ig fefüggesztik ennek az adónak a kulcsát.
  6. A szálláshelyáfa 5 százalékra csökken a jelenlegi 18 százalékról.
  7. Áfavisszatérítés a kistelepüléseken: használt lakóingatlanok esetében 5 millió forintig visszatérítést kaphatnak a kistelepüléseken az építésre, bővítésre, felújításra az áfa tekintetében.
  8. A vállalkozások esetében is támogatják a munkásszállók építését. 2019 őszétől indul a program.
  9. Fejlesztési adókedvezmények korlátjának csökkentése: eddig 500 millió forint feletti fejlesztésekre járt adókedvezmény, ezt a korlátot csökkentik fokozatosan, 2020-tól kisvállalatok esetében 300, középvállalatnál 400 millió forint, 2021-től 200, illetve 300, 2022-től pedig 50, illetve 100 millió forint után lehet majd igénybe venni ezt a kedvezményt. Ez 6-7 ezer vállalkozást érinthet.
  10. A Garantiqa Hitelgarancia Zrt. tőkeemeléséről is döntött a kormány 10 milliárd forint értékben. A cél a vállalkozások hitelhez jutásának nagyobb segítése.
  11. Hasonló lépést hajt végre a kormány 5 milliárd forint értékben a mezőgazdasági hitelgarancia területén.
  12. A mezőgazdasági öntözés támogatása: a kormány 2020 és 2030 között évi 17 milliárd forinttal támogatná az ez irányú fejlesztéseket.
  13. Kutatás-fejlesztési támogatásokat is növeli a kormány, jövőre 32 milliárd forinttal emeli meg a kormány, így 157 milliárd forint áll majd rendelkezésre.
    +1. Június 3-tól bevezetik a Magyar Állampapír Plusz kötvényt.
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 5. 08:55
×
×
×
×