A csütörtöki Kormányinfó formabontó forgatókönyv mentén zajlott, ugyanis Hollik István kormányszóvivő és Gulyás Gergely kancelláriaminiszter mellett először volt megszólalója Varga Mihály pénzügyminiszter, aki - a korábbi bejelentésnek megfelelően most ismertette a gazdaságvédelmi akciótervet, ami azt hivatott segíteni, hogy a magyar gazdasági növekedés üteme folyamatosan 2 százalékkal az EU-átlagé fölött legyen. (Ismert, a jelenlegi növekedés az unióban másfél százalék körüli, a magyar szám pedig valamivel 5 fölötti.)
A gazadságvédelmi akcióterv 13+1 pontja - a Portfolio.hu összefoglalása szerint - a következő:
- A szociális hozzájárulási adó mértékét 2 százalékkal, 17,5-re csökkentik július 1-től. 2019-ben az intézkedés 144 milliárd forintot, 2020-ban 156 milliárd forintot hagy a gazdaságban.
- 13-ról 12 százalékra csökken a kiva mértéke 2020 január 1-től. 40 ezer ilyen vállalkozás van Magyarországon. Ez 5 milliárd forinttal kedvezőbb helyzetbe hozza az érintett cégeket.
- Adóadminisztráció-csökkentő intézkedések: adókat von össze a kormány, az eva megszűnik. Egységesen fog megjelenni a természetbeni egészségbiztosítási járulék, a nyugdíjjárulék, a munkaerő-piaci járulék és a pénzbeni egészségbiztosítási járulék.
- Vége a vállalkozások kötelező adófeltöltésének decemberben. Ez a 100 millió forint feleti árbevételű cégeket érinti, hónapokkal későbbre tolva az adófizetési kötelezettséget.
- A reklámadó 0 százalékra csökken - 2022-ig fefüggesztik ennek az adónak a kulcsát.
- A szálláshelyáfa 5 százalékra csökken a jelenlegi 18 százalékról.
- Áfavisszatérítés a kistelepüléseken: használt lakóingatlanok esetében 5 millió forintig visszatérítést kaphatnak a kistelepüléseken az építésre, bővítésre, felújításra az áfa tekintetében.
- A vállalkozások esetében is támogatják a munkásszállók építését. 2019 őszétől indul a program.
- Fejlesztési adókedvezmények korlátjának csökkentése: eddig 500 millió forint feletti fejlesztésekre járt adókedvezmény, ezt a korlátot csökkentik fokozatosan, 2020-tól kisvállalatok esetében 300, középvállalatnál 400 millió forint, 2021-től 200, illetve 300, 2022-től pedig 50, illetve 100 millió forint után lehet majd igénybe venni ezt a kedvezményt. Ez 6-7 ezer vállalkozást érinthet.
- A Garantiqa Hitelgarancia Zrt. tőkeemeléséről is döntött a kormány 10 milliárd forint értékben. A cél a vállalkozások hitelhez jutásának nagyobb segítése.
- Hasonló lépést hajt végre a kormány 5 milliárd forint értékben a mezőgazdasági hitelgarancia területén.
- A mezőgazdasági öntözés támogatása: a kormány 2020 és 2030 között évi 17 milliárd forinttal támogatná az ez irányú fejlesztéseket.
- Kutatás-fejlesztési támogatásokat is növeli a kormány, jövőre 32 milliárd forinttal emeli meg a kormány, így 157 milliárd forint áll majd rendelkezésre.
+1. Június 3-tól bevezetik a Magyar Állampapír Plusz kötvényt.