Továbbra sincs bekötve a Nemzeti Adó- és Vámhivatal rendszerébe az étel- és italautomaták többsége, eddig az automaták alig tizedét szerelték fel. Pedig júliustól csak a felügyeleti egységgel ellátott automaták üzemelhetnek csak.
"Elképzelhető, de csak nehezen, hogy a július 1-jei határidő tartható legyen"
- mondta Szöllősi Balázs, a Magyar Ital- és Áruautomata Szövetség elnöke annak ellenére, hogy ő és a szövetség kérte ezt az időpontot.
Szöllősi Balázs szerint, amikor az időpontot kérték, még nem voltak tisztában azzal, hogy a Magyar Posta milyen kapacitással és milyen szakértelemmel rendelkezik.
"A Magyar Postának nincs megfelelő számú szerviztechnikusa, sem alvállalkozója, aki be tudná kötni a berendezéseket, és elég eszköz sincs.
Mint azóta kiderült, a posta kapacitása véges, és nem véletlenül törekszik arra, hogy az italautomatát üzemeltető cégek vállalják fel ezt a munkát és szereljék be ezeket az egységeket a saját automatáikba" - tette hozzá a szövetség elnöke.
Néhány ezer bekötés
A Magyar Posta mintegy 28 ezer szerződést kötött étel- és italautomata-üzemeltetőkkel, a legfrissebb adatok szerint a posta szakemberei eddig 4500 automatát szereltek fel felügyeleti egységgel – közölte a Világgazdaság érdeklődésére a társaság kommunikációs osztálya. Az automaták szerelése folyamatos, ezért ez a szám napról napra változik.
A Nemzetgazdasági Minisztérium napokban megjelent rendelete szerint az automatákat üzemeltető vállalkozások kötelesek a felügyeleti szolgáltatóval együttműködni a felügyeleti egységek folyamatos, arányos és ütemezett beszerelése érdekében. A postánál arra számítanak, hogy a minisztériumi rendelet felgyorsíthatja a beszereléseket. A bevezetett időpontfoglaló rendszerrel egyszerűsödik az egyeztetés, és a beszerelés ütemezése is folyamatos lehet - közölte a cég.
Már fizetni kell
Úgy tűnik, hogy azokban az automatákban működik a legmegbízhatóbban ez a felügyeleti egység, amelyek csak érmét fogadnak el. Meggyűlik viszont a bajuk a beszerelésnél a posta szakembereinek azokkal az automatákkal, amelyek bankjegyet, bankkártyát vagy csipkártyát is elfogadnak. Így épp azok az automaták kerülnek veszélybe, amelyek a legmodernebbek a piacon.
Amelyik automatában már van ilyen egység, elméletileg ketyeg egy havi ötezer forintos kötelezettségvállalás, mivel a törvény havi díjat is előír, amelyet gépenként kell fizetni.
„Amikor egy cipőbolt, egy pékség a pénztárgépéből kimenő adatainak továbbításáért 1500 forintot fizet, akkor egy automata – amelynek a forgalma jó, ha egy átlagos kiskereskedelmi egységének az egy százalékát eléri havonta – fizessen ötezer forintot, egy életképtelen gondolat” - fogalmazott a Magyar Ital- és Áruautomata Szövetség elnöke.
"Nagyon várom a Magyar Posta jövő heti fórumát, amelyen tájékoztatást ígértek az italautomatás szektornak, és szeretnék felvázolni, hogyan lehet ezt a projektet megvalósítani"
- mondta Szöllősi Balázs.