eur:
413.57
usd:
401.58
bux:
81178.25
2025. január 9. csütörtök Marcell
Ez áll a titokzatos Telenor-ajánlat mögött

Ez áll a titokzatos Telenor-ajánlat mögött

A Konzum-csoport tehetett ajánlatot a Telenor megvásárlására - mondta az InfoRádió Üzleti Reggeli című műsorában a Napi.hu tiszteletbeli főszerkesztője. Korányi G. Tamás hozzátette: talán nem egyedül jelentkeztek be a cégért. Hogyan illeszkedhet a Telenor a "mindenevő" cégcsoportba és a kormányzati elképzelésekbe?

Az elmúlt napokban a magyar tőzsdei spekulánsok, akik a tavalyi nagy árfolyammozgásokat generálták, "kiszerettek" a Konzum részvényeiből és eladták a kispapírok között korábban favoritnak számító - Mészáros Lőrinchez és Jászai Gellérthez köthető - Konzum papírjait. Szerda reggel a Konzum árfolyama a 2600-as árig csökkent.

Ekkor terjedt el a hír, hogy a Konzum bejelentkezett a Telenorért - mondta Korányi G. Tamás. "Először többen azt hitték, hogy kacsa, de Jászai Gellért, a Konzum vezetője a Portfolio kérdésére burkoltan megerősítette, hogy érdeklődnek a Telenor iránt."

A norvég Telenor-csoportnak Magyarországon 3 millió előfizetője és nagyjából 27 százalékos piaci részesedése van a magyar mobilpiacon. A Napi.hu tiszteletbeli főszerkesztője emlékeztetett: azt lehet tudni, hogy a dél-kelet-európai érdekeltségeiktől meg akarnak válni. Nemcsak a magyar, hanem a bolgár, a macedón és a montenegrói mobilcégtől is. "Tegnap kiderült, hogy kaptak egy indikatív ajánlatot. Persze még nem mondták, hogy kitől, de a jelek arra mutatnak, hogy vélhetően a Konzum-csoporttól. Hogy a Konzumtól magától vagy egy konzorciumtól, azt nem lehet tudni.

Bármennyire is sikeres a Konzum, az 500 milliós alaptőkéjével és a pár milliárdos saját tőkéjével ez túl nagy falat lenne".

A hír hatására a befektetők szerdán "visszaszerettek" a cég papírjaiba, a részvény árfolyama  a reggeli 2600 után volt 3200 is - ekkora mozgás a magyar tőzsdén szokatlan még a közepes méretű papíroknál is - mondta Korányi G. Tamás.

Mi lehet az ajánlattétel mögött?

A csoport céljai között említették az elmúlt pár hónapban, hogy a telekommunikáció és az informatikai ágazat felé szeretnének terjeszkedni.

"A négy cég együtt egy majdhogynem mindenevő csoportot jelent. A Mátrai Erőmű kapcsán az energetika, az Opus kapcsán a média, a CIG 25 százalékának megvételével a biztosítás, az Appeninn révén az ingatlanvásárlás is jelen van, valamint vannak leágazások az MKB felé. Vagyis a magyar gazdaság egyre több ágazatát próbálják integrálni" - sorolta Korányi. Hozzátette:

"Ebbe és a kormányzati szándékba is beleilleszkedhet a Telenor megvétele. Inkább csak az a kérdés, hogy milyen formában, mert a cég nem kis falat".

A szakember emlékeztetett: a norvég Telenor-csoport szerdán közölte a saját tőzsdei gyorsjelentését. "Ennek kapcsán kiderült, hogy a magyar Telenor 150 milliárdos árbevételt és 48 milliárdos EBITDA-t jelentett. (Az EBITDA az amortizációs kamatkifizetések előtti összeg, a tényleges üzleti tevékenység eredménye.) A 48 milliárdból arra lehet következtetni, hogy 750 millió - 1 milliárd euró közötti vételára lehet (230-310 milliárd forint közötti), amihez a Konzumnak nemcsak társakra, hanem alapos tőkeemelésre is szüksége lehet - és banki háttérre is.

A Telenor egyébként az első negyedév végére ígérte az ajánlat kiértékelését.

A bankok is beleszólhatnak

A kormányzati szándékok a mobilkommunikációs rezsicsökkentés és az állami telekommunikációs szolgáltató létrehozása felé mutatnak.

"A kormány gondolhatja azt, hogy ezen a területen vannak lehetőségei. De ha erőteljesen hitelből finanszírozott vásárlásra kerül sor, akkor abba nyilvánvalóan a bankoknak is lesz beleszólásuk, illetve akkor lesznek bizonyos pénzügyi kényszerek, amelyeket az új cégnek teljesítenie kell - vissza kell termelnie ezt az összeget. Kérdés, hogy mekkora a saját és mekkora az idegen forrás".

Korányi G. Tamás hozzátette: további kérdés például, hogy mikor törlik el a telekommunikációs különadókat, és hasonló, a piacot serkentő intézkedésekre mikor kerül sor. Ez közvetve a szektor más szereplőinek is lehet jó. "A másik oldalon ugyanakkor lehet rossz, mert ha létrejön a Telenor bázisán egy magyar tulajdonú - kormányzati - mobilcég, akkor az az állami, közösségi megrendelések odairányítását is jelentheti."

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Továbbra is heves harcok zajlanak az oroszországi kurszk-régióban, ahol az ukrán csapatok vasárnap indítottak újabb offenzívát. Kijev állítása szerint egy komolyabb orosz ellentámadást is vissza tudtak verni. Ezzel párhuzamosan tisztázódtak az utolsó, Joe Biden amerikai elnök által összeállított amerikai fegyverszállítmány részletei is. Biden január 20-án hagyja el a Fehér Házat, a szakértők egyelőre csak találgatják, hogy Donald Trump megválasztott elnök milyen lépéseket fog tenni. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×