Kelet-Közép-Európa országainak GDP-jét megdobhatja az Egyesült Királyság 2019 márciusára tervezett távozása az Európai unióból, ugyanis ennek nyomán jelentős visszaáramlás veheti át a korábbi kivándorlás helyét a szigetország és a régió viszonyában - idézte a Colliers International nemzetközi ingatlan-tanácsadó cég várakozásait a bne IntelliNews régiós hírportál.
Az elmúlt másfél évtizedben a térség országaiból kivándorolt vendégmunkások hétmillió főt számláló diaszpórát hoztak létre Európa nyugati felén. Ennek eredményeként a kelet-közép-európai munkaerőpiac enyhén szólva feszítetté vált, és a munkaerőhiány a közgazdászok véleménye szerint visszafogta gazdaságaik növekedését is - írja a napi.hu.
A Colliers szakértői azonban arra a következtetésre jutottak, hogy az emigráció elérte a csúcspontját. A korábban kivándorolt emberek jelentős része a közeljövőben Európa keleti része felé veszi az irányt. Vizsgálatuk a négy visegrádi ország, illetve Románia és Bulgária lehetőségeit fürkészte.
A fordulatra az adhatja a legnagyobb ösztönzést, hogy - a Colliers várakozása szerint - a brexit előtt gyengülni fog a brit font,
ami elértékteleníti a Nagy-Britanniában dolgozók jövedelmét és megtakarításait. Ennek hatására indulhat el az első nagy visszaáramlási hullám a régió felé.
A fordulat nyomán növekedhet az irodai és ipari ingatlanok iránti kereslet - vélik a tanácsadó cég szakértői. Arra gondolhatnak, hogy sokan indíthattak kint vállalkozást, amelyet hazatelepíthetnek, illetve hogy a képzett és Nyugat-Európában tapasztalatot szerzett munkavállalókat szívesen foglalkoztató cégek áthozhatják tevékenységeik egy részét az EU-ból távozó szigetországból.
Emellett az emigránsok visszatérésükkel orvosolhatják a képzett munkaerőben mutatkozó hiányt, amelyet a távozásuk okozott.
Ez új lökést adhat a régióba irányuló befektetéseknek is, hiszen közelíti egymáshoz Európa keleti és nyugati felének gazdaságát. Mindezt röviden, lényegre törően fejezi ki a Colliers tanulmányának címe: Labour Force Boomerang.