eur:
412.08
usd:
394.17
bux:
79942.94
2024. november 25. hétfő Katalin

Sorra itt hagynak bennünket a külföldi vendégmunkások

Az elmúlt években nőtt azoknak a Magyarországon betanított külföldi vendégmunkásoknak a száma, akiket a magyar munkaerőhöz hasonlóan a magasabb bérezés Nyugat-Európába csábított - mondta az Inforádiónak a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke. László Zoltán szerint nem csak a béreket kell rendezni, hanem a munkakörülményeket is javítani kell ahhoz, hogy megtartsák a dolgozókat.

A vasas szakszervezet testközelből éli meg azt a terebélyesedő gyakorlatot, hogy a Magyarországon betanított külföldi vendégmunkások jobb fizetésért cserébe Nyugat-Európába távoznak - mondta el az InfoRádiónak a szakszervezeti szövetség alelnöke.

A jelenség - tette hozzá - elsősorban az ukrajnai és a szerb vendégmunkásokat érinti, de vannak a távozók között koszovóiak, sőt mongol és kínai munkások is. 

"A Nyugatnak szakemberekre, munkásemberekre van szüksége és azokat leginkább itt találnak,

mert az itteni bérek minden fejlesztés ellenére még mindig elmaradnak az ottaniaktól" - mutatott rá László Zoltán.

Nehéz kérdésnek nevezte,  miként lehetne ezt a helyzetet megoldani. A probléma ugyanis  hosszú évek alatt állt elő és nagyon rövid idő alatt robbant ki: gyakorlatilag másfél-két éve kezdtek távozni a szakemberek és nincs más helyettük. Ráadásul a növekvő szakember-hiány miatt veszélyes jelenségekkel szembesülnek. 

"Eleinte csak azt láttuk, hogy csökkennek az elvárások az új kollégák toborzásánál. Majd azzal szembesültünk - ami már nagyon veszélyes -, hogy csökken a betanítási idő. Tudunk olyan, például fémmegmunkálással foglalkozó cégről, ahol már szakembert nem feltétlenül találnak, ezért betanított munkással is próbálkoznak, és a korábbi 1-3 hónapos betanítási időt szinte napokra vagy órákra csökkentették" - számolt be László Zoltán. 

A szakszervezeti vezető szerint

a béreknek nyilvánvalóan igazodniuk kell

ahhoz a színvonalhoz, amely képes arra, hogy itthon tartsa az embereket. Ezt ki kell tudniuk gazdálkodni a vállalkozásoknak.

Ez azonban nem elegendő: 

a munkakörülményeket is javítani kell ahhoz, hogy megtartsák a dolgozókat.

"Igen fontos kérdés a munkahelyi hangulat: egyre fontosabb, hogy milyen a munkahelyi vezetés, a munkaszervezés, ami az emberek hétköznapi közérzetét befolyásolja" - mutatott rá László Zoltán.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a béregyezségről: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a béregyezségről: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Így készül fel egy magyar mérnökiroda arra, ha a megbízója egy indiai vallást követő nagyvállalat

Így készül fel egy magyar mérnökiroda arra, ha a megbízója egy indiai vallást követő nagyvállalat

A CÉH zRt. már 35 éve az ország egyik vezető mérnökirodája. Az elmúlt években olyan projektek fűződnek a nevükhöz, mint a Mol Campus, a debreceni BMW gyár vagy a Bosch Campus komplex beruházása. A tervezés mellett projektmenedzsmenttel és hídtervezéssel foglalkoznak, számos ikonikus, az épített környezetet meghatározó épület vagy híd fűződik a nevükhöz. Az évek alatt azt is meg kellett tanulniuk, hogy hogyan lehet együttműködni egy olyan megbízóval, amelyik a vállalati működését az indiai vastu vallás elvei mentén határozza meg, de különleges kihívást jelentett három hazai kórházi projekt is, amellyel egyedülálló tapasztalatokat szereztek az egészségügyi szektorban. A Portfolio háromrészes videósorozatának első epizódjában Borbély Attila, a vállalat vezérigazgató-helyettese, tervezési igazgatója mutatja be a legnagyobb projekteket, a legérdekesebb megbízásokat és azt, hogy milyen irányba halad a globális mérnökszakma.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×