eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Itt a kimutatás az állami költésekről, meg fog lepődni

Itt a kimutatás az állami költésekről, meg fog lepődni

Az uniós tagállamok kormányzati költéseit vizsgálta meg az Eurostat, Magyarországot nézve érdekes lett az összehasonlítás.

A szociális kiadásokra költötték 2015-ben a legtöbbet tavaly a kormányzatok az Európai Unióban, átlagosan a GDP 19,2 százalékát tették ki ezek a kiadások - derül ki az Eurostat kimutatásából. A legfontosabb területek sorában a következő az egészségügy (7,2%), az általános közszolgáltatások néven futó kategória (6,2%), az oktatás (4,9%) és a gazdasági ügyek (4,3%). Ezeknél jóval kisebb arányú kiadást jelentettek a közrend és közbiztonság kategóriába tartozó feladatok (1,8%), illetve a védelmi (1,4%), a "kultúra, rekreáció, vallás" célú (1,0%), a környezetvédelmi (0,8%), valamint az "lakhatás és közösségi szolgáltatások" (0,6%) célú teendők.

Mennyit költ Magyarország az uniós átlaghoz képest?

Az összes kiadás pontosan a GDP 50 százaléka, ez kicsivel magasabb, mint az EU átlag (47,2%). A legnagyobb arányú állami kiadást Franciaországban és Finnországban mérték, a GDP 57 százalékát. A legkevesebb ez az arány Írországban (29,4%).

Jóval kevesebbet költünk egészségügyre, mint az EU átlag (5,3%; 7,2%), ez talán megfelel a várakozásoknak. Oktatásra viszont többet, mint a középérték (5,2%; 4,9%). Érdekes megnézni, hogy a finnek 6,2%-os arányban költenek, de ezzel még nem csúcstartók (7% Dánia, 6,5% Svédország).

A szociális háló kategóriába tartozó feladatokra a közösségben a legkevesebbet költünk. Az uniós átlag a GDP 19,2%-a, míg Magyarországon ez az érték csak 15%. Ezen a kategórián belül

  • munkanélküliségre mindössze 0,4% (EU: 1,4%),
  • időskori ellátásra 7,2% (EU: 10,3%)
  • családi és gyermekellátásra 2,0% (EU: 1,7%)
  • betegségekre és fogyatékosságokra 3,0% (EU: 2,8%) jut.

Látványosan nagyobbak az átlagnál Magyarországon a gazdasági kiadások (8,6%; 4,3%) és magasabbak a lakhatással kapcsolatos költségek (1,1%; 0,6%). A legtöbbet fordítjuk "kultúra, rekreáció, vallás" témájú kiadásokra (2,1; 1,0%).

Általános közszolgáltatásokra Magyarország többet költ az átlagnál (8,9%; 6,2%), és több megy környezetvédelemre is (1,2%, 0,8%) a védelmi kiadásaink viszont elmaradnak a GDP-arányos középértéktől (0,5%; 1,4%).

Az állami kiadások eloszlása

(a teljes kiadás arányában)

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×