eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla

Egy fontos ügy, ami összekovácsolta a régió országait

Magyarország és Szlovákia mellett összesen 8 ország ellenezte az EU Mezőgazdasági és Halászati Tanácsán, hogy bizonyos gyártók ugyanazt az élelmiszert eltérő minőséggel forgalmazzák az uniós országokban – mondta az InfoRádiónak a brüsszeli tanácskozás szünetében a földművelésügyi miniszter. Fazekas Sándor szerint továbbra is napirenden tartják az ügyet, és jogi lépéseket sürgetnek.

„Jól mutatja az élelmiszerbotrány súlyát, hogy a mai ülésen nyolc ország állt az ügy mellé. Csehország, Szlovénia, Románia, Bulgária, Görögország és Horvátország Szlovákiával és velünk együtt ezt a napirendet vitte, és egyetértenek abban, hogy elfogadhatatlan az a gyakorlat, hogy gátlástalanul becsapják a közép- és kelet-európai vásárlókat egyes multicégek. Elfogadhatatlan szerintük az, hogy gyengébb minőségű élelmiszert tesznek a polcokra ugyanazon márkanév alatt” - mondta a földművelésügyi miniszter.

Korábban a V4-ek közös álláspontja az volt, hogy az Európai Bizottságnak jogi lépéseket kell tennie az ügy orvoslására.

Fazekas Sándor úgy véli, a Bizottság nem sietteti ezt a jogszabály-alkotást, kifejezetten a fogyasztóvédelmi területre tartozónak véli ezt a fontos problémát.

„Szerintünk jogi kereteket kell adni, ugyanis önmagában a fogyasztóvédelem ezt a helyzetet nem oldja meg. Nekünk V4-tagállamoknak, illetve a hozzánk csatlakozóknak mindenképpen nyomásgyakorlást kell végeznünk a következő időszakban a Bizottság felé” - fogalmazott a földművelésügyi miniszter.

Hozzátette: „van olyan szándék, ami szerint a március 9-10-ei Európai tanácsi ülésen is napirenden lesz ez a téma, és feltett szándékunk, hogy napirenden tartsuk a lehető legtöbb fórumon.”

„Magyarország a V4-tagállamokkal együtt kész arra, hogy kidolgozzon egy jogszabály-tervezetet, amelyet be fogunk terjeszteni a kellő időben” - közölte Fazekas Sándor.

„Mi, akik a kárvallottjai vagyunk ennek a helytelen gyakorlatnak, egyetértünk. De vannak olyan tagállamok, amelyek hallgatnak ebben a kérdésben vagy esetleg igyekeznek ennek a jelentőségét kisebbíteni. Így ezzel kapcsolatban még azt hiszem, hogy jó néhány vita áll előttünk” - véli a földművelésügyi miniszter.

Közölte, hogy elrendelte a Nébih-nél száz termék ellenőrzését. Ennek a vizsgálatnak az eredménye Fazekas Sándor szerint nagymértékben fogja befolyásolni a vitát.

„Most a jogszabályalkotást kell előtérbe helyeznünk, és az azzal kapcsolatos egyeztetéseket lefolytatnunk. Továbbra is napirenden kell tartanunk a témát. A Bizottságot pedig meg kell győzni arról, hogy itt a jogalkotás elengedhetetlen, illetve erkölcsi és fogyasztói feladat az, hogy a multinacionális vállalatok gyakorlatát megszüntessük” - vázolta a feladatokat a földművelésügyi miniszter.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Frank-Walter Steinmeier tartotta magát a kiszivárgott menetrendhez, és ennek megfelelően pénteken feloszlatta Bundestagot. Egyidejűleg hivatalosan is február 23-ra tűzte ki az előrehozott parlamenti választásokat. Az egyik döntés sem meglepetés, de az alkotmányban rögzítettek szerint szükség volt az államfő hivatalos nyilatkozatára.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×