„A játék nagyobb része ingyenes, viszont bizonyos előjogokért fizetni kell. Ahol pedig egy szolgáltatásért fizetni kell, ott adózás is felmerül” – hangsúlyozta Sztankó Dániel.
Az RSM pénzügyi csoportvezetője hozzátette, az az első kérdés, hogy amikor pokecoin ellenében veszünk különböző eszközöket, akkor azok áfa szempontjából minek minősülnek: terméknek vagy szolgáltatásnak.
„A virtuális valóságban ezek virtuális tárgyaknak tűnnek, de a jog ezeket nem birtokba vehető dologként, hanem egyfajta előrébb jutási jogként kezeli, és szolgáltatásnak minősül” - magyarázta Sztankó Dániel.
A szakember az ilyen nemzetközi tranzakciók adózásáról azt mondta, azt kell eldönteni, hogy a szolgáltató vagy a vevő országának van adóztatási joga. Erre a teljesítési hely szabályai irányadók, és más a termékek és a szolgáltatások esetén is.
„Mivel ebben az esetben szolgáltatásról van szó, ha a szolgáltatás helye Magyarország, akkor itt kell adót fizetni. Ez azt jelenti, hogy a szolgáltatásnyújtónak áfát kell felszámolnia és befizetnie a magyar államnak. Mondhatjuk, hogy a Pokémon Go sikeréből a magyar államkassza is részesül” - hangsúlyozta Sztankó Dániel.
Az adófizetés módjáról a szakember kifejtette, az egyszerűsítéséhez született egy egyablakos rendszer, amelynek az a lényege, hogy a szolgáltatásnyújtó a saját országában jelentkezik be: az adóhatóságánál jelzi, hogy mennyi adóköteles bevétele volt; ebben az esetben mennyi pokecoin-t adott el Magyarországon, és ebből mennyi bevétele származott, majd bevallja az ehhez kapcsolódó áfát.
„Leggyakrabban a brit adóhatósághoz folynak be ezek a pénzek, ott egy külön elszámolási mechanizmuson keresztül a bevallások alapján szétosztja a tagállamok között” - mondta Sztankó Dániel.