eur:
406.45
usd:
377.04
bux:
76605.04
2024. november 8. péntek Zsombor

Megavita az évezred legjobb/legrosszabb szerződéséről

A kormány szerint a Déli Áramlat megépítése nem veszélyezteti más nyersanyagszállító vezetékek magyarországi telepítését. A Fidesz úgy vélekedik, hogy a kormány csak akkor köthetne szerződést az oroszokkal, ha a parlament is hozzájárul a megállapodáshoz.

A Déli Áramlat gázvezetékről szóló magyar-orosz kormányközi megállapodásnak nincs olyan feltétele, amely a már meglévő, illetve később megkötendő más szerződések tartalmát bármilyen módon befolyásolná, vagy korlátozná - mondta Veres János pénzügyminiszter az összevont gazdasági és informatikai, a külügyi és az európai integrációs bizottság közös ülésén.

A pénzügyminiszter elmondta: Magyarország érdekelt a többoldalú gázellátásban, a biztonságos ellátást segíti, ha több vezetéken érkezik a gáz és nő a tárolókapacitásait. Ezt szolgálja a csütörtökön aláírandó kormányközi megállapodás.

Kákosy Csaba gazdasági miniszter kifejtette: az Európai Uniónak nem jelent problémát, ha Magyarország a Déli Áramlat megépítésben is részt vesz, csak az a fontos, hogy támogassa és segítse a Nabucco létrehozását. Hozzátette: a Déli Áramlat növeli Európa ellátásának biztonságát, Magyarország továbbra is aktívan részt vesz a Nabaucco megvalósításában.

Göncz Kinga külügyminiszter hangsúlyozta: a Déli Áramlat akkor is megvalósulna, ha Magyarország nem venne részt az építésében, de akkor az ország elesne a vezeték nyújtotta előnyöktől. Hozzátette: az unió és az Egyesült Államok is tudomásul veszi, hogy Magyarország szuverén államként a saját nemzeti érdekei szerint dönt ebben az ügyben.

A gazdasági miniszter kiemelte, hogy a gázellátás biztonsága európai kérdés. Európa évente 500 milliárd köbméter gázt használ, ám a következő 20 évben az igény 30 százalékkal nő. Ezért új vezetékek kellenek, amelyek közül háromnak, a Balti tenger alatt Németországig átvezető Északi Áramlatnak, a Nabuccónak és a Déli Áramlatnak az előkészítése kezdődött meg.

A magyar gázfelhasználás 80 százaléka az Ukrajnán keresztül érkező orosz import, a magyar ellátás hosszabb távon is támaszkodni fog erre a forrásra. A lakások fűtésének háromnegyede összefügg a gázzal, amit rövid távon több okból is nagyon nehéz lenne megváltoztatni - tette hozzá.

A miniszter elmondta: mivel Magyarország célja a gázellátás biztonságának növelése, ezen belül a többoldalú betáplálás és a gáztároló kapacitások bővítése, szüksége van a Déli Áramlatra és a Nabuccóra is. A két vezeték nem versenyez, hanem kiegészíti egymást.

A Nabucco megépítése biztonságpolitikai kérdés is, ráadásul az unió kiemelt projektje, Magyarország aktív szerepet játszik továbbra is megvalósításában - tette hozzá, amit megerősített a másik két miniszter is.

Kákosy Csaba emlékeztetett arra, hogy a tervezett Nabuccón keresztül évi 30 milliárd köbméter földgáz érkezne Európába, ez a mennyiség azonban nem elegendő a növekvő kereslet kielégítésére.

Göncz Kinga kifejtette: mindkét vezeték kell a növekvő igények kielégítéséhez, a felhasznált energiamennyiséget az EU-ban a két vezeték 5-5 százalékkal növelheti, de ez még mindig nem fedezi az unió és Magyarország növekvő kapacitásigényét.

Miután Olaszország és Ausztria, majd Bulgári és Szerbia már kötött megállapodást Oroszországgal a Déli Áramlat megvalósításról, csak az volt a kérdés, hogy a vezeték Magyarországon keresztül halad-e vagy Horvátországon és Szlovénián át - mondta a pénzügyminiszter.

Hozzátette: január-februárban többször tárgyaltak az orosz féllel, és végül abban állapodtak meg, hogy létrehozzák az évente minimum 10 milliárd köbméter gázt szállító vezeték magyarországi részét, illetve egy legkevesebb 1 milliárd köbméteres gáztárolót építenek Magyarországon.

Veres János elmondta: a megállapodás-tervezet értelmében a társaság, amely az országhatárokon belül a fejlesztéseket elvégzi, Magyarországon bejegyzendő cég lesz. Ebben a magyar kormány 100 százalékos állami tulajdonú cége és az orosz fél tulajdoni aránya 50-50 százalék lesz.

Hozzátette: a magyar cég a Magyar Fejlesztési Bank vagy annak egy projektvállalata lesz.A meghallgatása előtti ügyrendi vitában Németh Zsolt (Fidesz), a külügyi bizottság elnöke kifejtette: mivel nem akármilyen súlyú szerződésről tárgyalnak, szeretnék megismeri a megállapodás-tervezet tartalmát.

Hozzátette: úgy tudják, magyar részről több mint 300 milliárd forint elköltéséről van szó.

Németh Zsolt közölte: nemcsak tájékozódni akarnak, hanem dönteni is, ezért kezdeményezték a parlament rendkívüli ülésének összehívását.

Puch László, a gazdasági bizottság szocialista elnöke közölte: Magyarországnak az az érdeke, hogy minél több helyről, minél több gáz érkezzen az országba, és hogy a Déli Áramlat mellett az európai uniós projektben, a Nabucco-vezetékben is részt kell venni.

Eörsi Mátyás, az európai integrációs bizottság SZDSZ-es elnöke közölte: pártja támogatja a szerződés aláírását, ha a Déli Áramlatban való részvétel nem zárja ki a Nabucco megvalósítását.

Németh Zsolt arra szólította fel Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, hogy parlamenti jóváhagyás nélkül ne írja alá csütörtökön Oroszországban a szerződést. Mint mondta, az az alapvető problémájuk a gázvezetékkel, hogy növeli Magyarország függőségét az orosz gáztól.

Kifogásolta azt is, hogy Magyarország nem lesz többségi tulajdonos a vezetékben, ami tovább növeli a függőséget.

Azzal sem értett egyet, hogy egy esetleg jövőbeni jogszabályváltozás lehetővé tenné, hogy az orosz fél automatikus többségi tulajdont szerezzen. A politikus szerint a beruházás nem túl olcsó, és a valódi diverzifikációt a Nabucco-vezeték jelentené.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Ömlött a pénz a magyar kockázati- és magántőkepiacra

Ömlött a pénz a magyar kockázati- és magántőkepiacra

Megjelent a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) az Ernst & Younggal közösen készített, 2024.  első félévi statisztikai jelentése, amely szerint az egyesület befektető tagjai 2024 első félévében 40 tranzakció keretében összesen 32 271 millió forintot fektettek be 40 vállalkozásba, míg tavaly ugyanebben az időszakban 56 vállalkozásba fektettek be 11 375 milliót. Kiderül az is, hogy 2024 első félévben 81 683 millió forint értékben került sor magyarországi alapokba történő forrásbevonásra - közölte a HVCA.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×