Az összeg egyben a román privatizáció történetében is rekordnak számít, hiszen több, mint kétszerese az eddigi legnagyobb ügyletnek, a Petrom olajcég 51 százalékos tulajdonrészéért kapott másfél milliárd eurónak.
A Petrom többségi tulajdonát is egy osztrák cég – az OMV – szerezte meg, a Mol és az Occidental Oil elől.
A vásárlás finanszírozásához az Erstének részvénytőkéjét több mint ötödével meg kell majd emelnie mintegy 2,4 milliárd euró értékben.
A BCR privatizálásában az EBRD és a Világbank befektetési részlege az IFC működött közre.
A román kormány 36,88 százalékos pakettet értékesít. Ehhez csatlakozik a 2003 óta az EBRD és az IFC tulajdonában lévő együttesen 25 százalékos pakett. Nyolc román kereskedelmi bank együttesen 30 százalékos pakettel rendelkezik, a BCR alkalmazottai kezében pedig 8 százaléknyi részvény van.
A BCR megszerzésével az Erste Bank ügyfélköre 15,3 millióra bővült. A bank működési területe már Ausztia mellett Csehországot, Szlovákiát, Magyarországot, Horvátországot, Szerbiát és Romániát öleli fel.
A BCR mérlegfőösszege 2004 december 31-én a nemzetközi könyvviteli szabvány szerint 6,36 milliárd euróra rúgott, nyeresége pedig 158 millió euró volt. A bank 12 ezer alkalmazottat foglalkoztat és 339 fiókot tart fenn.
A fiókhálózat korszerűsítésére és kiterjesztésére 100 millió eurót kíván fordítani az Erste. Az integrációs költséget 90 millió euróra becsüli.
A román kormány infrastrukturális beruházások és a nyugdíjreform finanszírozására fordítja a privatizálásból befolyó összeget.
Extrém és ritka helyzet állt elő a Heim Pál gyermekkórházban